U jednych za mało, u innych za dużo - czyli męskie problemy z włosami

<
Gallery image
>
Męskie problemy z włosami 1
<
Męskie problemy z włosami 1Męskie problemy z włosami 2Męskie problemy z włosami 3
 
>
 
 

Chociaż niektórzy panowie narzekają na brak włosów na głowie, to są i tacy, którym nadmiar owłosienia przysparza wiele kłopotów. Zarówno jeden i drugi problem spędzają sen z oczu większości mężczyzn. Co trzeci mężczyzna między 25. a 45. rokiem życia boryka się z problemem utraty włosów – w mniejszym albo większym nasileniu. Kiepska kondycja włosów to powód do zmartwienia i szukania pomocy zarówno u lekarzy, jak i w salonach kosmetycznych. Ale problemem może być również nadmierne owłosienie. Zacznijmy zatem od problemu nadmiernej utraty włosów.


Przyczyny i leczenie wypadania włosów

Jeśli zauważyłeś u siebie choćby niewielkie ubytki włosów, nie wpadaj w panikę. Nie daj sobie wmówić, że każdy mężczyzna wcześniej czy później musi wyłysieć. Po prostu umów się na wizytę do specjalisty. Im szybciej zdiagnozuje się problem łysienia, tym łatwiej znaleźć skuteczne rozwiązanie. Często panowie leczą się sami preparatami dobieranymi na zasadzie prób i błędów, a to nie zawsze rozwiązuje problem. Najlepiej zgłosić się do trychologa (trychologia zajmuje się kondycją włosów), który na podstawie badania precyzyjnie określi przyczynę łysienia, co z kolei ułatwi dobranie odpowiedniej kuracji.


Dla wielu panów gęsta czupryna to atrybut witalności, urody i męskości.

Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem złej diety lub silnego stresu. To również częsta reakcja na chemioterapię i leki przeciwdepresyjne. Zdarza się też po operacji związanej z dużą utratą krwi. Najczęstszą postacią łysienia jest jednak łysienie typu męskiego (androgenowe). Dotyczy ono ok. 60 proc. mężczyzn powyżej 50. roku życia. Ten typ łysienia nierzadko rozpoczyna się w wieku 16–20 lat i występuje rodzinnie. Postępujące z wiekiem wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym związanym z obecnością męskich hormonów płciowych. To, czy mężczyzna będzie łysieć, zależy głównie od pochodnej męskiego hormonu płciowego testosteronu, zwanej dihydrotestosteronem (DHT). DHT działa na mieszki włosowe – sprawia, że zamiast mocnych i długich włosów zaczynają one produkować krótkie i cieńsze. W końcu wytwarzają tylko delikatny meszek, taki sam, jaki porasta nos czy czoło.

Na zdrowej głowie 10 proc. włosów znajduje się w fizjologicznej fazie spoczynku, a wypadanie około 100 włosów dziennie jest naturalne. Każdy włos rośnie średnio o 1 cm na miesiąc przez 2–6 lat. Skracanie okresu wzrostu włosa, a wydłużenie się okresu spoczynku mieszka włosowego prowadzi do miniaturyzacji mieszków i łysienia. Warto wiedzieć, że większość łysiejących mężczyzn nie gubi włosów szybciej niż inni. Jednak w miejsce wypadających włosów nie rosną im nowe albo się nie regenerują.


Etapy męskiego łysienia

Tabela ze skalą Norwood-Hamiltona (NW) - opisuje fazy łysienia androgenowego u mężczyzn.
Początkowo tworzą się zakola (zatoki), czyli niewielkie ubytki owłosienia w przednich częściach głowy.
Z czasem pierwotna linia włosów przerzedza się i ulega podwyższeniu – tworzy się „wysokie czoło” – tradycyjna oznaka męskiego łysienia.
Jeśli proces nadmiernego wypadania nie zostanie zatrzymany, a włosy są odpowiednio wrażliwe na DHT (dihydrotestosteron), stopniowo przerzedzają się one na środkowej części głowy i koronie.
W zaawansowanych stadiach łysienia miniaturyzacja obejmuje włosy na prawie całej głowie.
Ostatnie stadium to już całkowita łysina. Najdłużej trzymają się zwykle włosy na potylicy i skroniach (różnią się genetycznie od tych w zakolach i na czubku). Te, które pozostają na głowie, są odporne na DHT.


Winne są geny

Niektórzy mężczyźni są nosicielami tzw. genu łysienia, odziedziczonego najczęściej po ojcu. Łysienie rodzinne stwierdza się w 2/3 przypadków. Zaczyna się ono zwykle od okolic skroniowo-czołowych, gdzie tworzą się zakola. Włosy mogą też przerzedzać się nad czołem i na szczycie głowy, podczas gdy na obwodzie ich ilość zmniejsza się nieznacznie. U jednych ten proces przebiega gwałtowniej, u innych wolniej. W postaci ciężkiej łysienie zaczyna się w wieku 16–18 lat i szybko postępuje, w postaci lekkiej – ok. 40. roku życia. Rozpoznanie łysienia typu męskiego nie stanowi dla lekarza problemu, w przypadkach wątpliwych zaleca się wykonanie badania korzenia włosa – trichogram.


Łojotok przyczyną wypadania włosów

U większości mężczyzn łysieniu towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju, za co też odpowiedzialne są męskie hormony płciowe. Zauważalne przerzedzanie się włosów poprzedza tłusty łupież (żółtawe wilgotne łuski), któremu może towarzyszyć łojotokowe zapalenie skóry (czerwonawe złuszczające się plamy na skórze głowy). Te dolegliwości mogą doprowadzić do nasilenia wypadania włosów.


Preparaty na łysienie

Leczenie łysienia powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Stosowane są środki zawierające amineksil i minoksidil, które wpływają na porost włosów dzięki zwiększonemu ukrwieniu skóry głowy. Wydłuża się faza wzrostu i spoczynku włosa, a skraca faza wypadania. Najlepsze efekty są widoczne u osób przed 40. rokiem życia, u których łysiejące miejsca nie przekroczyły średnicy 10 cm. Pierwsze rezultaty odrastania włosów są zauważalne po 2–4 miesiącach regularnego stosowania (2 razy dziennie), a najlepsze efekty po około roku.


Metody przeszczepów włosów

Płaty skóry z dobrze rozwiniętymi mieszkami włosowymi przeszczepia się w miejsce największych ubytków. Aby zakryć niewielkie zakole, potrzeba ok. 150 implantów. Na odzyskanie czupryny czeka się 6 miesięcy. Małe fragmenty skóry zawierające od 1 do 15 włosów są przeszczepiane z tyłu lub boków głowy w miejsce łysiny. Miniprzeszczepy, które zawierają kilka włosów, dają najlepsze rezultaty, ale jest to metoda droższa i czasochłonna. Czasem trzeba 700 takich przeszczepów, aby zasłonić łysinę, na efekty czeka się ok. 2 lata.


S.A.F.E.R. - nowa  metoda przeszczepiana  włosów.

Zaletą tej technologii jest możliwość pobierania pojedynczych zespołów mieszkowych przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka uszkodzenia przeszczepów oraz bez pozostawienia blizn:

Zabieg przeznaczony jest zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.
Głównymi wskazaniami są: łysienie androgenowe, łysienie pourazowe, łysienie spowodowane stanami zapalnymi (po ich wcześniejszym wyleczeniu).
Możliwość pobierania pojedynczych włosów bez pozostawienia blizn pozwala na uzupełnianie nawet małych ubytków w okolicy brody czy brwi.
Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Procedura nie jest obarczona ryzykiem wielu powikłań pozabiegowych.
Przeszczepianie włosów metodą S.A.F.E.R. jest mało inwazyjne, nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji, jednak nie pozawala na uzupełnienie dużych ubytków włosów.


Problem numer dwa - nadmierne owłosienie u mężczyzn

Nadmierne owłosienie to estetyczny problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dla wielu osób gładkie i zadbane ciało ma kolosalne znaczenie! Stąd duże zainteresowanie przyczynami, z powodu których powstaje nadmierne owłosienie, a także metodami usuwania zbędnych włosków. Nadmierne owłosienie w różnych miejscach ciała to często poważny problem, z którym współczesna medycyna estetyczna doskonale radzi sobie dzięki zastosowaniu lasera.


Nadmierne owłosienie u mężczyzn

Przyjęło się, że to kobiety bardziej dbają o to, by pozbyć się ze swojego ciała niechcianych włosków. Warto jednak pamiętać, że nadmierne owłosienie jest również dużym problemem dla mężczyzn. Wielu panów skarży się na zbyt dużą ilość włosów w konkretnych partiach ciała. Nie ma w tym nic dziwnego, że mężczyźni chcą mieć gładkie plecy czy ramiona. Tym bardziej, że nie wszystkie kobiety preferują u swoich partnerów owłosioną klatkę piersiową, szyję, plecy czy ramiona. Większości to przeszkadza. Panowie, którzy są za bardzo owłosieni nie wyglądają zbyt estetycznie, a na dodatek mają kłopoty z utrzymaniem prawidłowiej higieny osobistej. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ nadmierne owłosienie u mężczyzn, jeżeli nie wiąże się z poważnym schorzeniem, można prawie całkowicie zniwelować.


Jak zlikwidować niechciane owłosienie?

Mężczyźni, którzy borykają się z problemem hipertrychozy poszukują różnych sposobów na pozbycie się zbyt dużej ilości włosków. Jakie metody są najlepsze i najbezpieczniejsze? Okazuje się, że istnieje wiele takich metod, polecanych przez specjalistów. Jeżeli dolegliwość nie ma podłoża chorobowego, to wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji panów. Mechaniczne usuwanie niechcianych włosków, czyli zwyczajne golenie jest najbardziej popularnym i bezpiecznym sposobem. Minusem mechanicznego usuwania są nietrwałe efekty, często włosy odrastają już na następny dzień. Do usuwania nadmiernego owłosienia wykorzystuje się również kremy do depilacji. W drogeriach można spotkać wiele tego typu specyfików, są to także kremy przeznaczone specjalnie dla panów. Myśląc o długotrwałych efektach, warto zastanowić się nad laserowym usuwaniem owłosienia. Zabieg taki może nie należy do najtańszych, ale przyczynia się do całkowitego zlikwidowania włosów.


Vectus - bezpieczna i skuteczna metoda usuwania zbędnego owłosienia:

- Ultraszybka
- Bezbolesna
- Najskuteczniejsza
- O najwyższym bezpieczeństwie
- Już po miesiącu od ostatniego opalania
- Nie wymaga zapuszczenia włosów

Urządzenie Vectus™ , jako jedyne na świecie, wyposażone jest w inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze – Skintel™. W praktyce oznacza to, że przed zabiegiem czytnik przykładany jest do skóry pacjenta w tym miejscu, z którego usuwane będzie owłosienie. Skintel™ określa poziom melaniny i na podstawie tego odczytu ustawia w urządzeniu  indywidualnie dobrane parametry zabiegu.

Korzyści wynikających z tego jest kilka:
- Dzięki indywidualnemu doborowi energii, możemy zastosować wyższe parametry, jednak ciągle bezpieczne dla pacjenta. Zabieg jest bardziej efektywny.
- Indywidualny dobór parametrów wyklucza ryzyko poparzenia.
- Laser Vectus™ to innowacyjna technologia gwarantująca skuteczność zabiegu oraz komfort i bezpieczeństwo dla pacjenta.


Więcej o metodach przeszczepu włosów i usuwaniu nadmiernego owłosienia dowiesz na:

http://www.klinikaambroziak.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/s-a-f-e-r-niechirurgiczna-transplantacja-wlosow
http://www.klinikaambroziak.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/laser-palomar-vectus-epilacja
www.klinikaambroziak.plAutor: Redakcja
Data publikacji: 28-11-2016

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES