Botox to jeden z najskuteczniejszych zabiegów na zmarszczki. Dowiedz się, jak go stosować, aby najlepiej spełnił swoją rolę. Na jakie zmarszczki działa botox? Czy jest bezpieczny dla zdrowia? W jakim wieku najlepiej go stosować? Fakty i mity na temat botoxu zdradza dr Agnieszka Zwolińska z Kliniki Sharley Medical Clinic & Day SPA Magda Bogulak.
Wywiad z dr n. med. Agnieszką Zwolińską, lekarką medycyny estetycznej w Sharley Medical Clinic & Day SPA Magda Bogulak.
Pani Doktor, w medycynie estetycznej botox należy do najskuteczniejszych preparatów na zmarszczki. Jednak wciąż wiele osób boi się go z różnych, nie do końca uzasadnionych przyczyn. Wydaje się, że narosło wokół niego sporo mitów, z którymi chcielibyśmy rozprawić się podczas tej rozmowy. Ale zacznijmy od początku. Czym jest botox?
Botox to nazwa handlowa toksyny botulinowej, nazywanej też jadem kiełbasianym, ponieważ naturalnie powstaje w zepsutych wędlinach. Połknięty jad kiełbasiany jest bardzo silną trucizną i pewnie stąd bierze się lęk przed botoxem. Jednak podawany w małych dawkach domięśniowo jest całkowicie nieszkodliwy i bezpieczny dla zdrowia. Toksyna botulinowa działa na mięśnie w bardzo prosty sposób – blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Mówiąc prościej, powoduje, że mięsień przestaje pracować swoim normalnym trybem, czyli kurczyć się i rozkurczać. Dlatego właśnie botox jest tak skutecznym sposobem na zmarszczki mimiczne. Niektórym może się wydawać, że mogą w jakiś sposób kontrolować pracę mięśni mimicznych twarzy, na przykład nie marszczyć czoła lub brwi. Pamiętajmy jednak, że nasze mięśnie generują również swoje własne spontaniczne napięcie, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować, a botox temu właśnie zapobiega.
Jak dokładnie botox działa na nasze zmarszczki mimiczne?
Podaje się go, jak wspominałam, w małych dawkach za pomocą iniekcji w konkretny mięsień mimiczny. Po około 14 dniach preparat zaczyna spełniać swoją funkcję. Blokuje pracę mięśnia, a co za tym idzie marszczenie się skóry, które w konsekwencji prowadzi do powstawiania zmarszczek. Dla formalności dodam, że technicznie botox „luzuje” a nie napina mięśnie. Wydawać by się mogło, że jest odwrotnie, bo skóra bez zmarszczek wydaje się bardziej napięta. Tymczasem chodzi tutaj o to, że rozluźniony mięsień nie kurczy się i nie marszczy skóry.
Wiele osób uważa, że botox powinno się stosować w dojrzałym wieku. Zdaje się, że jest to jeden z największych mitów na jego temat?
Fakt, wśród wielu pacjentów wciąż pokutuje przekonanie, że botox napina skórę, co oczywiście jest mitem. Podkreślam raz jeszcze, botox nie działa na skórę, ale na mięśnie. Dlatego w pewnym wieku jego stosowanie zaczyna być bezcelowe. Oczywiście wszystko zależy od kondycji skóry danej osoby, ale generalna zasada jest taka, że botoxu używa się do 60-tki. Później metoda ta już nic nie wnosi. Aby to lepiej zrozumieć, warto uświadomić sobie proces powstawania zmarszczek. Najpierw mamy do czynienia ze zmarszczkami mimicznymi, takimi które są widoczne tylko wtedy, gdy nasza twarz wyraża emocje, na przykład wokół oczu, gdy się śmiejemy. Kiedy twarz jest statyczna, zmarszczek tych nie widać. Jednak określone mięśnie mimiczne działają stale w tym samym schemacie, przez co z czasem marszczona w danym miejscu skóra trwale się odkształca. W ten sposób zmarszczki mimiczne, inaczej dynamiczne, przechodzą w fazę statyczną czyli stałą i są obecne na twarzy niezależnie od naszej mimiki.
Jednak zmarszczki i bruzdy na twarzy nie muszą być wyłącznie przejawem dojrzałego wieku. Czasem jest to po prostu nasz osobisty „defekt”, na przykład „lwie zmarszczki” na czole. Czy takie mankamenty urody można niwelować botoxem już w młodym wieku?
Zalecam stosowanie botoxu powyżej 18 roku życia. Zdarzają się oczywiście przypadki, że już w tak młodym wieku zabiegi nim są jak najbardziej uzasadnione. Sama mam w swojej praktyce przypadek młodej dziewczyny, która miała na czole dwie głębokie lwie zmarszczki. Jak to się mówi, taka uroda. Było to jednak dla niej nie do zaakceptowania i zdecydowała się na terapię botoxem. Od kilku lat stawia się u mnie regularnie na zabiegi i aktualnie defekt ten jest całkowicie zniwelowany. Jednak, podkreślam, w przypadku botoxu systematyczność jest kluczowa.
W taki razie jak często powinno się powtarzać zabiegi botoxem na zmarszczki, aby utrzymać efekt?
Zwykle wystarczy powtarzać zabieg co pół roku. Jednak w przypadku, kiedy ktoś ma bardzo silne mięśnie i głębokie zmarszczki mimiczne, może się okazać, że botox powinien być podawany częściej. Większa częstotliwość zabiegów jest na przykład potrzebna u mężczyzn, osób, które regularnie uprawiają sport oraz tych często korzystających z sauny.
Czy botox to tylko doraźny środek na zmarszczki czy ma również jakieś działanie lecznicze lub profilaktyczne?
Botox to przede wszystkim profilaktyka. Oczywiście zabieg doraźnie niweluje zmarszczki mimiczne, ale chodzi tu głównie o to, że regularnie stosowany nie dopuszcza do tego, żeby one w ogóle powstały. Botox jest więc skuteczną profilaktyką na etapie tworzenia się zmarszczek mimicznych, ponieważ blokując mięsień powstrzymuje proces stałego marszczenia się skóry w danym miejscu. Jednak na zmarszczki statyczne zadziała w zdecydowanie mniejszym stopniu.
Często widzimy osoby, które po zastosowaniu botoxu praktycznie utraciły mimikę twarzy. Wyglądają przez to nienaturalnie i trochę „odstraszają” inne pacjentki. Czy efekty stosowania botoxu da się kontrolować nie narażając się na efekt maski?
Zacznijmy od tego, że sukces dowolnego zabiegu medycyny estetycznej zależy zwykle od tych samych czynników: rodzaju preparatu, jego dawki oraz techniki podania. W sumie sprowadza się to do jednego – kompetencji i doświadczenia lekarza. Oczywiście, że widzę na co dzień osoby skrzywdzone przez pseudo specjalistów. Zastanawiam się wtedy, dlaczego ludzie ryzykują swoim zdrowiem i wyglądem wybierając salony o niepewnej reputacji. Rozumiem, że powodem może być cena, ale trzeba pamiętać, że ta zbyt niska powinna być właśnie sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o niskiej jakości usługi. Na szczęście moje pacjentki nie eksperymentują, bo wiedzą, że w Klinice Sharley mogą liczyć na bezpieczny i naturalny efekt.
Słyszy się nieraz, że botox to bardzo niezdrowy preparat, który zatruwa organizm, a nawet negatywnie działa na mózg. Czy to prawda?
Jest to jeden z największych mitów na temat botoxu. Preparat penetruje mięsień do 1,5cm od miejsca podania. Nie przenika nigdzie dalej. Jest zresztą stopniowo wypierany z organizmu czyli mówiąc krótko zanika. Dlatego właśnie efekt zastosowania botoxu słabnie z czasem i wymaga regularnego powtarzania. Trzeba jednak dodać, że mowa tu wyłącznie o oryginalnym preparacie Botox®, zarejestrowanym na liście leków, gdyż tylko taki stosujemy w Klinice Sharley.
Dlaczego tak ważne w zabiegach botoxem jest stosowanie oryginalnych preparatów?
Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. To zawsze powinien być priorytet. Ale mamy tu również bardzo konkretne praktyczne argumenty za stosowaniem w zabiegach oryginalnego botoxu: przewidywalność rezultatów oraz dłuższy efekt.
Na jakie jeszcze problemy lub dolegliwości można stosować zabiegi botoxem?
W medycynie estetycznej Botox stosuje się głównie na zmarszczki, do leczenia nadpotliwości w okolice pach. Botox jest też wykorzystywany w innych dziedzinach medycyny, na przykład do leczenia migren, nadaktywności pęcherza moczowego czy spastyki mięśni. Jak więc widać, jest nie tylko środkiem estetycznym, ale również lekiem, co być może zwiększy zaufanie do tego zabiegu.
Klinika Sharley Medical Clinic & Day SPA Magda Bogulak
al. Jana Pawła II 75, 01-038 Warszawa
tel. 22 636 46 64