Dior Haute Couture - pokaz kolekcji jesień-zima 2019/20

Haute Couture to serce świata mody. Do głosu dochodzi tu jedynie artystyczna wizja projektanta, której nie ograniczają statystyki sprzedaży i tendencji panujących na rynku. Taka kreacja to szczyt modowego luksusu i ekstrawagancji, na który może pozwolić sobie wąskie grono najbogatszych ludzi świata. Podczas trwającego w Paryżu Haute Couture Fashion Week na sezon jesień-zima 2019/20 odbył się pokaz kolekcji Haute Couture domu mody Dior w projektach Marii Grazii Chiuri.


Jeśli Christian Dior pokazuje nową kolekcję Haute Couture, to nie może zabraknąć wytwornej elegancji. Tym razem Maria Grazia Chiuri kwestionuje formę i funkcję odzieży. Za inspirację do tworzenia kolekcji posłużyły jej rozważania architekta, teoretyka współczesnej architektury, Bernarda Rudofsky'ego na temat nowej koncepcyjnej wizji Haute Couture. Dyrektor kreatywna marki postrzega Haute Couture jako sztukę, która ma zawsze ubierać unikalne ciała z własną osobowością. Zainspirowana tym nowoczesnym myślicielem, który po raz kolejny odegrał kluczową rolę w połączeniu mody i architektury, Maria Grazia Chiuri prezentuje swoją kolekcję  przy 30 Avenue Montaigne w Paryżu w kamienicy, gdzie założono dom mody, a wszyscy dyrektorzy artystyczni ściśle współpracowali z tymi studiami.

Inspiracje tej kolekcji obejmują rowniez prace Penny Slinger w ekspresyjnej czerni i bieli. Opowiadają o jednoczącej mocy ognia, powietrza i wody we wrogiej i tajemniczej naturze zamieszkiwanej przez żeńskie stworzenia. Artystka znana ze swoich feministycznych prac zaprojektowała także scenografię do pokazu. Te kobiece istoty zawsze niosły losy świata na swoich barkach. Są nowoczesną interpretacją kariatydów, kolumn w formie postaci kobiecych, które zdobią architekturę starożytnych świątyń, a także niektórych paryskich domów i  są ubrane w proste tuniki. Tak jak jedyna biała sukienka zaprojektowana przez Marię Grazię Chiuri dla tej kolekcji, która eksperymentuje z wszechstronną mocą czerni. "Mógłbym napisać całą książkę na czarno”, zdeklarował Christian Dior w "The Little Book of Fashion". Peplos - proste tuniki noszone w starożytnej Grecji - nie są wykonane z żadnego stałego lub skonstruowanego kroju: ciało nadaje mu kształt. W najnowszej kolekcji projektantka podjęła zasadniczą formę draperii i stworzyła dialog między koncepcjami mody i architektury, między opływającymi tkaninami a czystymi liniami kostiumu. Odpowiedzią na to pytanie jest dziś "Are Clothes Modern?”, nadruk z pierwszej białej sukni, który podkreśla siłę Haute Couture do kwestionowania nowoczesności.

Zaprojektowanie niemal wyłącznie czarnej kolekcji, której pojedyncze akcenty kolorystyczne tylko podkreślają ich siłę, wymaga powrotu do początków, do podstaw haute couture, które obecnie spełniają współczesny styl życia. Czarny wymaga doskonałości i pozwala, aby to peleryny wyłoniły się z tej transformacji. Majestatyczne i dostojne, a co do sukienek to każda z nich jest jak budynek odsłaniający jej strukturę, szkielet podtrzymujący ją i kształtujący. "Nie potrzebujemy nowego sposobu budowania; To, czego potrzebujemy, to nowy sposób życia" - powiedział Bernard Rudofsky. W tym sensie kolekcja maluje zupełnie nowy obraz, który kwestionuje pojęcia ciała, odzieży i i przestrzeni życiowej. Haute Couture staje się kreatywnym laboratorium, w którym odzież i jej relacja co do czasu i przestrzeni są całkowicie przemyślane.
Autor: Edyta Pawlak

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności