"Inside CHANEL" - historia kultowego żakietu

Coco Chanel jest jedną z najważniejszych postaci na kartach historii mody. To ona wyswobodziła kobiety z ciasnych gorsetów, dając im w zamian codzienny, wygodny, funkcjonalny, a przy tym niesłychanie szykowny „Chanel look”. Choć sama twierdziła, że „modą jest to, co wychodzi z mody”, wykreowała trendy, które nie mają daty ważności. Tworzyła przez blisko sześćdziesiąt lat, swoją pracą konsekwentnie budując definicję ponadczasowej, klasycznej elegancji.


Film "Inside CHANEL" prezentuje krótką historię kultowego żakietu, który Mademoiselle Chanel zaprojektowała w 1954 roku, aby zwrócić kobietom wolność, jaką zabrał im gorset.

Większość kobiet wciąż wbijała się w sztywne gorsety, a żakiet Chanel umożliwiał nie tylko nieskrępowaną niczym swobodę ruchów, ale także wychodził naprzeciw potrzebom wyemancypowanych pań, które potrzebowały nowego typu ubrania. Klasyczny chanelowski żakiet uszyty został z ukochanego materiału projektantki, który odkryła w młodości z księciem Westminsteru - tweedu.Prosty krój,bez kołnierza, zapinany na pozłacane guziki z tłoczonym symbolem marki, dyskretnie zdobiony stonowanymi lamówkami lub galonami, wewnątrz wszyty pozłacany miedziany łańcuszek. Do tego trochę za krótkie rękawy – po to, by fanki biżuterii, takie jak sama Coco, mogły pokazać swoje bransoletki. Całość dopełnia jedwabna podszewka, pasująca idealnie do koloru tweedu, ze znakiem podwójnego "C" będącego symbolem prestiżu marki. Niezwykły krój żakietu nazywany pudełkowym sprawiał, że pasował on na każdą kobietę, niezależnie od typu sylwetki. Tak oto narodził się jeden z najsłynniejszych żakietów, którego popularność nie maleje od ponad pięćdziesięciu lat.

Ten z pozoru prosty,lecz zarazem niepowtarzalny żakiet był poprzez następne lata nieustannie modyfikowany i odkrywany na nowo przez Karla Lagerfelda w każdej z jego kolekcji dla domu mody Chanel począwszy od roku 1983 roku.

"Czarny żakiet to ubranie typowo męskie, które przekroczyło granicę i trafiło do damskiej garderoby. Uwielbiam go. Stał się symbolem określonego typu elegancji - nonszalanckiej i ponadczasowej." – powiedział Karl Lagerfeld, dyrektor kreatywny Chanel.

W 2012 r. Karl Lagerfeld  wraz z Carine Roitfeld oddal hold kultowemu żakietowi poprzez wydanie wspaniałego albumu "The Little Black Jacket: Chanel’s classic revisited by Karl Lagerfeld and Carine Roitfeld", w którym oglądamy słynny żakiet różnorodnie interpretowany i noszony przez ponad setkę znanych osób - modelek, aktorek, artystek i gwiazd rocka. Zdjęcia z książki zostały zaprezentowane na wystawie „The Little Black Jacket” m.in. w Tokio, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Berlinie i wielu innych miastach, a już wkrótce trafią do Mediolanu i Dubaju.

Dziś ta część garderoby spokojnie zajmuje wyjątkowe miejsce w świecie mody.Autor: Edyta Pawlak

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności