Oceń galerię

 
 

Aktualna ocena

 

Liczba głosów: 12

Bolonia - "czerwone miasto"

Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 09-04-2011
 
<
Gallery image
>
robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 1
<
robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 1robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 2robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 3robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 4robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 5robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 6robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 7robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 8robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 9robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 10robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 11robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 12robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 13robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 14robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 15robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 16robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 17robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 18robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 19robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 20robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 21robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 22robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 23robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 24robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 25robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 26robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 27robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 28robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 29robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 30robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 31robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 32robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 33robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 34robert.krupinski Podróże Bolonia - "czerwone miasto" 35
 
>
 
 
Pełne starych ceglanych pałaców i otoczonych portykami skwerów miasto, dawniej było znane głównie z wykwintnej, najbardziej urozmaiconej w kraju kuchni, a także z sympatii politycznych. Bolonia, za sprawą przemysłu lekkiego i komputerowego, doczekała się lepszych czasów.

„Czerwona Bolonia” podczas II wojny światowej stanowiła ośrodek ruchu oporu, a po jej zakończeniu ostoję i duchowe centrum włoskiej partii komunistycznej. Właśnie tutaj w 1980 r. ugrupowania faszystowskie wysadziły w powietrze dworzec kolejowy, co było najbardziej brutalnym aktem terroru w powojennych Włoszech.

Pokryty szkłem ślad po wybuchu na ścianie dworca upamiętnia tragedię, w której zginęły 84 osoby. Jednak w 1998 r. nawet Bolonia przyłączyła się do ogólnonarodowego zwrotu w kierunku prawicy. Wyborcy, zawiedzeni brakiem pomysłów lewicy na rozwiązanie problemów z przestępczością i narkotykami, opowiedzieli się za prawą stroną sceny politycznej. Obserwatorzy donoszą o pogorszeniu politycznych nastrojów, co przejawia się mniej przychylnym nastawieniem wielu bolończyków do przyjezdnych i chętniejszym zrzucaniem winy za kłopoty na emigrantów.

Bolonia jest jednym z najpiękniejszych włoskich miast. Układ centrum ma średniowieczny rodowód, z wielką Piazza Maggiore pośrodku i rozchodzącą się promieniście siecią ulic, domami z czerwonej cegły, krytymi dachówką i przyozdobionymi balkonami. Zabytków i innych atrakcji wystarczy na wiele dni zwiedzania, lecz miasto pociąga samą atmosferą.

Uniwersytet, którego studenci stanowią piątą część mieszkańców, i energicznie działające władze dbają, by kwitło tu życie artystyczne i towarzyskie. Jedyny problem to wydatki: szczególnie życie nocne może być poważnym obciążeniem dla kieszeni, a znalezienie taniego noclegu bywa bardzo trudne, zwłaszcza podczas większych imprez.

Centrum Bolonii jest bardzo zwarte, a większość interesujących zabytków skupia się w śródmieściu. Jedna z głównych ulic - Via dell’Indipendenza, otoczona kinami, barami i zawsze zatłoczona - prowadzi z dworca do centrum i kończy się przy Piazza Maggiore i Piazza del Nettuno. Wokół tych dwóch placów skupia się życie miasta. Tutaj wznoszą się najważniejsze budowle: kościół San Petronio, Palazzo Re Enzo i Palazzo Comunale - z ciężkimi nabijanymi ćwiekami drzwiami, umocnione przyporami i podziurawione otworami pochodzącymi z pierwotnego rusztowania.

Od razu rzucają się w oczy dobrze zachowane zabytki, jednak trwające przez cały czas prace renowacyjne mogą być przyczyną przykrych rozczarowań. Nagrodą za to jest spacer przez Stare Miasto, gdzie na uwagę zasługują przede wszystkim słynne portyki w kolorze ochry. Wysokie, sklepione arkady wzdłuż wszystkich ulic prowadzących do centrum wywierają niezapomniane wrażenie, zwłaszcza nocą. W dzień można tu zobaczyć przede wszystkim elegancko ubranych mieszkańców Bolonii.

Dworzec kolejowy usytuowany jest na północnych obrzeżach centrum, na Piazza delle Medaglie d’Oro koło Porta Galleria. Wszystkie autobusy dalekobieżne przyjeżdżają na dworzec autobusowy, tuż obok, na Piazza XX Settembre. Bolońskie lotnisko Marconi, na północny zachód od centrum, ma połączenia z dworcem kolejowym autobusami linii Aerobus. W Bolonii jest jeszcze jedno lotnisko - w Forlí, 60 km na południowy wschód. Tam właśnie lądują samoloty linii Raynair, a dzięki specjalnym autobusom można dojechać do Bolonii.

Informacji udziela biuro informacji turystycznej na lotnisku Marconi i dworcu kolejowym oraz główne biuro w Palazzo del Podesta (Piazza Maggiore 6).

Carta Bologna dei Musei - dostępna jednodniowa (6 €) lub trzydniowa (8 €) - gwarantuje darmowy wstęp do najważniejszych muzeów miasta (z wyłączeniem Dwóch Wież) i pozwala na zakup ulgowego biletu w Pinoteca Nazionale i Museo Ebriaco. Dostępna jest w biurach informacji turystycznej i muzeach.

W centrum najlepiej poruszać się pieszo - łatwiej w ten sposób docenić urodę portyków i skwerów tworzących centro storico. W razie potrzeby można skorzystać z szybkich i często kursujących autobusów.

Zdjęcia i tekst: Robert Krupiński

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES