Oceń galerię

 
 

Aktualna ocena

 

Liczba głosów: 185

Gubałówka i Butorowy Wierch

Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 09-05-2011
 
<
Gallery image
>
robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 1
<
robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 1robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 2robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 3robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 4robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 5robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 6robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 7robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 8robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 9robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 10robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 11robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 12robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 13robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 14robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 15robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 16robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 17robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 18robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 19robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 20robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 21robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 22robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 23robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 24robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 25robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 26robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 27robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 28robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 29robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 30robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 31robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 32robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 33robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 34robert.krupinski Podróże Gubałówka i Butorowy Wierch 35
 
>
 
 
Na Gubałówkę wjeżdżam zawsze! Choćby dlatego, że nie ma kolejek do wjazdu wagonikiem na szynach. Ale to nie jedyna przyczyna. Z Gubałówki można podziwiać całe Tatry. Przy dobrej pogodzie, jak na dłoni maluje się Giewont wraz z zamocowanym na nim krzyżem. Naprawdę piękny widok! Idąc drogą przez Gubałówkę, prowadzącą na Butorowy Wierch, z którego można zjechać na dół wyciągiem krzesełkowym, rozciąga się przepiękny widok na Tatry i Zakopane. Widok ten można również podziwiać zjeżdżając samym wyciągiem. Po lewej stronie Kościelisko, w dole Zakopane, a przed nami Tatry. I cisza. Słychać tylko pracę lin wyciągu sunącego powoli z góry na dół. Polecam wszystkim. Po dotarciu na dół czeka powrót do Zakopanego. Niezbyt przyjemny (to jedyny minus). Idzie się poboczem ulicy prowadzącej z Kościeliska do Zakopanego. Po 15-sto minutowym marszu docieramy do Krupówek. Zejście z trasy też jest mało atrakcyjne. W Zakopanym prowadzi wprost na bazar i stragany, ale bynajmniej nie te z regionalnymi wyrobami, ale te z wszelką konfekcją przywiezioną przez sprzedawców z krajów taniej siły roboczej. Przebrnąwszy tę "strefę" docieramy do prawdziwych Krupówek, gdzie góralki handlują ręcznie wyszywanymi obrusami, oscypkami i marynowanymi rydzami. Polecam kupić rydze. Po powrocie do domu można je sobie odsmażyć na masełku. Pycha!!! Po takiej wycieczce nic innego nie można zrobić, jak zaszyć się w regionalnej knajpce, aby przekąsić oscypek serwowany na gorąco z żurawiną, zjeść góralską kwaśnicę, a na drugie danie pyszną golonkę z musztardą i chrzanem, albo pieczoną kaczkę. Polecam również grule (ziemniaki gotowane) z zsiadłym mlekiem.
Gubałówka (dawna nazwa: Antgua) – szczyt o wysokości 1126 m n.p.m. położony na terenie Zakopanego, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Po wschodniej stronie znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce – Ząb, a po zachodniej sąsiaduje z Butorowym Wierchem. U podnóża północnych stoków Gubałówki w kotlinie potoku Bystrego położone jest Nowe Bystre. Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku, długości 1338 m, przy różnicy wysokości ok. 300 m., kilka lat temu została zmodernizowana. Góra jest popularna wśród turystów odwiedzających Zakopane. Panorama całych polskich Tatr, Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców, Beskidu Żywieckiego jak i ich słowackiej części. Liczne sklepy z pamiątkami. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch 1160 m n.p.m., z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska. Na skutek sporów pomiędzy właścicielami gruntów na zboczu Gubałówki, a Polskimi Kolejami Linowymi, zjazd narciarski do dolnej stacji kolejki jest aktualnie niemożliwy. Na górze znajdują się między innymi:
- stoki narciarskie
- zjazd rynnowy
- przekaźnik radiowo-telewizyjny RTON Gubałówka z masztem o wysokości 102 m

Foto i tekst: Robert Krupiński

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES