Oceń galerię

 
 

Aktualna ocena

 

Liczba głosów: 176

San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2

Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 09-04-2011
 
<
Gallery image
>
robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 1
<
robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 1robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 2robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 3robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 4robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 5robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 6robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 7robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 8robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 9robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 10robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 11robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 12robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 13robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 14robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 15robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 16robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 17robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 18robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 19robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 20robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 21robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 22robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 23robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 24robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 25robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 26robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 27robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 28robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 29robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 30robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 31robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 32robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 33robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 34robert.krupinski Podróże San Gimignano - miasteczko w Toskanii część 2 35
 
>
 
 
Moje zwiedzanie Toskanii zaprowadziło mnie oprócz Florencji, Bolonii, Pizy i Sieny również do małego miasteczka San Gimignano. Dlaczego postanowiłem uwzględnić to miasteczko na swojej mapie podróży? Z wielu powodów. Przede wszystkim przeczytałem w przewodniku, że są tam najlepsze lody na świecie. Ale nie tylko łakomstwo mną kierowało. Niepowtarzalny klimat miasteczka, jego położenie i architektura zwabiły mnie oraz zwabiają niezliczoną rzeszę turystów odwiedzających ten rejon Włoch. Oprócz przepysznych lodów produkowanych w niewielkiej lodziarni, których nie omieszkałem spróbować (rzeczywiście nie bez przyczyny od kilku lat dostają nagrodę za najlepsze lody na świecie), zjadłem tu aromatyczną i wyśmienitą zupę cebulową z serem i chlebem. Urok małego miasteczka położonego na wzgórzu, a także jego zabytkowe wieże, z których rozciąga się przepiękny widok na okolicę wzbudza wielkie zainteresowanie licznie przybywających tu turystów.
Miasto, zwane "Manhattanem średniowiecza", słynie z czworokątnych wież zbudowanych przez zamożnych mieszkańców w XIII-XV w., które pełniły funkcje obronne, ale także podkreślały znaczenie i zamożność właściciela. Miasto przeżywało rozkwit pod koniec średniowiecza, dzięki dogodnemu położeniu pomiędzy Florencją i Sieną na szlaku handlowym. Upadek spowodowało przeniesienie szlaku oraz zaraza w 1348 r. Paradoksalnie, dzięki temu do dziś ocalały zabytki San Gimignano, w tym kilkanaście wież. Najbardziej znany zabytek to, dawna katedra, a obecnie kolegiata Santa Maria Assunta z XII w., z freskami Bartolo di Fredi. W centrum miasta znajdują się dwa place: Piazza della Cisterna (nazwa pochodzi od XII-wiecznej miejskiej cysterny) i Piazza del Duomo.
Tutaj w 1437 roku urodził się znany i w Polsce włoski humanista, dyplomata, poeta i historyk Kallimach (właśc. Filippo Buonaccorsi), wykładowca na Akademii Krakowskiej, nauczyciel synów króla Kazimierza Jagiellończyka i doradca króla. Zmarł w Krakowie w 1496 r.
Zabytki i miejsca warte zobaczenia
- kolegiata Santa Maria Assunta, trójnawowy kościół romańska, konsekrowany w roku 1148. W 1456 została rozbudowana przez Giuliano da Maiano o transept i kilka bocznych kaplic. Wewnątrz zwracają uwagę freski Sąd Ostateczny Taddea di Bartola z 1393 i Męczeństwo św. Sebastiana Benozza Gozzoli z 1465.
- Palazzo del Podestà - pałac budowany w latach 1239-1337, położony naprzeciw kolegiaty. Do pałacu przylega najwyższa, 51 metrowa, wieża w mieście.
- kościół San't Agostino - zbudowany w latach 1280-1298, położony na północnym krańcu miasta. Wnętrze zdobią freski przedstawiające sceny z życia patrona kościoła św. Augustyna.
- Museo d'Arte Sacra - muzeum sztuki sakralnej eksponujace również rzeźby i obrazy z przełomu XIV i XV wieku. W tym samym budynku mieści się również Muzeum Sztuki Etrusków.
Poza turystyka w okolicach miasta produkuje się znakomite białe wytrawne wino Vernaccia, o orzechowym posmaku. Od XIII wiek wieku uprawia się tu również krokus uprawny z którego uzyskuje się szafran. Wg danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 7 105 osób, 51,5 os./km².

Zdjęcia i tekst: Robert Krupiński

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES