Moje zwiedzanie Toskanii zaprowadziło mnie oprócz Florencji, Bolonii, Pizy i Sieny również do małego miasteczka San Gimignano. Dlaczego postanowiłem uwzględnić to miasteczko na swojej mapie podróży? Z wielu powodów. Przede wszystkim przeczytałem w przewodniku, że są tam najlepsze lody na świecie. Ale nie tylko łakomstwo mną kierowało. Niepowtarzalny klimat miasteczka, jego położenie i architektura zwabiły mnie oraz zwabiają niezliczoną rzeszę turystów odwiedzających ten rejon Włoch. Oprócz przepysznych lodów produkowanych w niewielkiej lodziarni, których nie omieszkałem spróbować (rzeczywiście nie bez przyczyny od kilku lat dostają nagrodę za najlepsze lody na świecie), zjadłem tu aromatyczną i wyśmienitą zupę cebulową z serem i chlebem. Urok małego miasteczka położonego na wzgórzu, a także jego zabytkowe wieże, z których rozciąga się przepiękny widok na okolicę wzbudza wielkie zainteresowanie licznie przybywających tu turystów.
Miasto, zwane "Manhattanem średniowiecza", słynie z czworokątnych wież zbudowanych przez zamożnych mieszkańców w XIII-XV w., które pełniły funkcje obronne, ale także podkreślały znaczenie i zamożność właściciela. Miasto przeżywało rozkwit pod koniec średniowiecza, dzięki dogodnemu położeniu pomiędzy Florencją i Sieną na szlaku handlowym. Upadek spowodowało przeniesienie szlaku oraz zaraza w 1348 r. Paradoksalnie, dzięki temu do dziś ocalały zabytki San Gimignano, w tym kilkanaście wież. Najbardziej znany zabytek to, dawna katedra, a obecnie kolegiata Santa Maria Assunta z XII w., z freskami Bartolo di Fredi. W centrum miasta znajdują się dwa place: Piazza della Cisterna (nazwa pochodzi od XII-wiecznej miejskiej cysterny) i Piazza del Duomo.
Tutaj w 1437 roku urodził się znany i w Polsce włoski humanista, dyplomata, poeta i historyk Kallimach (właśc. Filippo Buonaccorsi), wykładowca na Akademii Krakowskiej, nauczyciel synów króla Kazimierza Jagiellończyka i doradca króla. Zmarł w Krakowie w 1496 r.
Zabytki i miejsca warte zobaczenia
- kolegiata Santa Maria Assunta, trójnawowy kościół romańska, konsekrowany w roku 1148. W 1456 została rozbudowana przez Giuliano da Maiano o transept i kilka bocznych kaplic. Wewnątrz zwracają uwagę freski Sąd Ostateczny Taddea di Bartola z 1393 i Męczeństwo św. Sebastiana Benozza Gozzoli z 1465.
- Palazzo del Podestà - pałac budowany w latach 1239-1337, położony naprzeciw kolegiaty. Do pałacu przylega najwyższa, 51 metrowa, wieża w mieście.
- kościół San't Agostino - zbudowany w latach 1280-1298, położony na północnym krańcu miasta. Wnętrze zdobią freski przedstawiające sceny z życia patrona kościoła św. Augustyna.
- Museo d'Arte Sacra - muzeum sztuki sakralnej eksponujace również rzeźby i obrazy z przełomu XIV i XV wieku. W tym samym budynku mieści się również Muzeum Sztuki Etrusków.
Poza turystyka w okolicach miasta produkuje się znakomite białe wytrawne wino Vernaccia, o orzechowym posmaku. Od XIII wiek wieku uprawia się tu również krokus uprawny z którego uzyskuje się szafran. Wg danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 7 105 osób, 51,5 os./km².
Zdjęcia i tekst: Robert Krupiński
KOMENTARZE
Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.
Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany,
zaloguj się lub
załóż konto