Oceń galerię

 
 

Aktualna ocena

 

Liczba głosów: 2

Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach

Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 23-05-2011
 
<
Gallery image
>
robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 1
<
robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 1robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 2robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 3robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 4robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 5robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 6robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 7robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 8robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 9robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 10robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 11robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 12robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 13robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 14robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 15robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 16robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 17robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 18robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 19robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 20robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 21robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 22robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 23robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 24robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 25robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 26robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 27robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 28robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 29robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 30robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 31robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 32robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 33robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 34robert.krupinski Podróże Siena - malownicze miasto na trzech wzgórzach 35
 
>
 
 
"Siena otwiera serca na oścież przed Tobą" - tak brzmi gościnne motto Sieneńczykow. Osadzone na trzech wzgórzach miasto wspaniałej architektury i sztuki. Pełna magicznych zaułków Siena to kolebka artystów (nie bez kozery jednym z najbardziej ulubionych kolorów malarzy jest "podpalana siena"), niezwykle malownicza ze swoim labiryntem krętych uliczek, mozaiką czerwono - brązowych dachów i wiekowych kamienic. Od wieków fascynuje przybyszów, którzy zdecydowali się przekroczyć jej mury.

Siena - miasto i gmina we Włoszech, w Toskanii, w prowincji Siena. Ważne centrum turystyczne. Wg danych na rok 2004 gminę zamieszkują 48 844 osoby, 413,9 os./km².

Historia"
Według legendy Sienę założyli synowie Remusa - Senio i Aschio, którzy uciekając przed Romulusem schronili się w górach i wznieśli zamek Senio. Herbem miasta stało się godło ich rodu - wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa, a barwami balzany - miejskiego sztandaru były biel i czerń.

Historycznie Siena była etruskim osiedlem i małym miasteczkiem w okresie antycznym. Około 5 wieku w Sienie znajdowała się siedziba biskupstwa. Dogodne położenie miasta przy szlakach handlowych i miejscowy przemysł włókienniczy stały się podstawą przyszłego bogactwa mieszczan oraz arystokracji longobardzkiej i frankońskiej. W XII i XIII wieku Siena zaliczała się do najbogatszych miast Europy. Do dzisiejszego dnia istnieje w Sienie najstarszy europejski bank Monte Paschi di Siena. Bankierzy ze Sienny udzielali pożyczek prawie w całej ówczesnej Europie, a do największych rodów finansowych należeli: Buonsignori, którzy założyli spółkę Grande Tavola, Piccolomini, Salimbeni. Stan kupiecki zaczyna się chylić ku upadkowi w XIII wieku. W XII wieku w sporze między gwelfami a gibelinami Siena opowiedziała się po stronie cesarza. Między innymi ten wybór był przyczyną ciągłych konfliktów z Florencją. Miastem rządziła rada, consiglio, która co roku wybierała członków rządu - Signorii i podestę - najwyższego urzędnika miejskiego.

Zabytki i atrakcje turystyczne:
W Sienie zachowana została w pełni antyczna struktura miasta. Do najwspanialszych zabytków należy katedra z XII wieku (Duomo), której główna fasada została ukończona w 1380 roku. W skład kompleksu wchodzą baptysterium i kampanila. W środku znajduje się oktagonalna ambona autorstwa Nicola Pisano oraz płaskorzeźby które wykonali Donatello, Ghiberti, Jacopo della Quercia i inni XV-wieczni rzeźbiarze. Inne zabytki: główny rynek Piazza del Campo z Palazzo Pubblico i Torre del Mangia oraz ratusz. Zabytkowe centrum Sieny zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Muzea:
Museo dell'Opera Metropolitana del Duomo
Museo Civico
Pinacoteca Nazionale
Na przełomie XIII i XIV wieku powstała ważna szkoła malarska zwana sieneńską. Jeden ze starszych uniwersytetów na świecie 1240. Ze Sieny pochodzi Jacopo della Quercia. W Sienie żyła i działała Święta Katarzyna.

Dwa razy do roku w Sienie odbywa się wyścig konny Palio di Siena, który jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Foto: Robert Krupiński

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto