Oceń galerię

 
 

Aktualna ocena

 

Liczba głosów: 386

Zakopane

Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 16-05-2011
 
<
Gallery image
>
robert.krupinski Podróże Zakopane 1
<
robert.krupinski Podróże Zakopane 1robert.krupinski Podróże Zakopane 2robert.krupinski Podróże Zakopane 3robert.krupinski Podróże Zakopane 4robert.krupinski Podróże Zakopane 5robert.krupinski Podróże Zakopane 6robert.krupinski Podróże Zakopane 7robert.krupinski Podróże Zakopane 8robert.krupinski Podróże Zakopane 9robert.krupinski Podróże Zakopane 10robert.krupinski Podróże Zakopane 11robert.krupinski Podróże Zakopane 12robert.krupinski Podróże Zakopane 13robert.krupinski Podróże Zakopane 14robert.krupinski Podróże Zakopane 15robert.krupinski Podróże Zakopane 16robert.krupinski Podróże Zakopane 17robert.krupinski Podróże Zakopane 18robert.krupinski Podróże Zakopane 19robert.krupinski Podróże Zakopane 20robert.krupinski Podróże Zakopane 21robert.krupinski Podróże Zakopane 22robert.krupinski Podróże Zakopane 23robert.krupinski Podróże Zakopane 24robert.krupinski Podróże Zakopane 25robert.krupinski Podróże Zakopane 26robert.krupinski Podróże Zakopane 27robert.krupinski Podróże Zakopane 28robert.krupinski Podróże Zakopane 29robert.krupinski Podróże Zakopane 30robert.krupinski Podróże Zakopane 31robert.krupinski Podróże Zakopane 32robert.krupinski Podróże Zakopane 33robert.krupinski Podróże Zakopane 34robert.krupinski Podróże Zakopane 35
 
>
 
 
Zakopane, to miejsce magiczne, choć bardzo zepsute przez turystów. Mimo to, jestem w tym miejscu już po raz..., nawet nie wiem który. Lecz za każdym razem, już chyba z sentymentu, odwiedzam miejsca dobrze mi znane. Gubałówka, Butorowy Wierch, Morskie Oko, Kasprowy Wierch, no i oczywiście zakopiańską promenadę - Krupówki. Pod Gubałówką zawsze zaopatruję się przed wyjazdem w sery (oscypki), abym w Warszawie mógł poczuć jeszcze klimat Zakopanego. Natomist w schronisku nad Morskim Okiem zawsze jem placki ziemniaczane. W samym Zakopanym jem często w Bąkowie Zohilinie, albo chodzę do "Małej Szwajcarii" na fondue serowe. Wrócę do mojego wątku o zepsuciu Zakopanego prze turystów... Zjeżdża się tam tyle ludzi, że na Krupówkach w dzień Sylwestra jest korek... Nie stworzony przez samochody, ale przez ludzi. Naprawdę jest trudno przejść. Dominują stragany z kolorowymi gadżetami... Sprzedają wszystko!!! Od podrabianych oscypków, po kolorowe peruki, czapki i sewtry z "owczej" wełny za 30 złotych. Te swetry nawet nie leżały koło owcy, nie mówiąc już, że "są utkane z ich wełny", jak zachwalają sprzedawcy. Oscypki robią z krowiego, a nie z owczego mleka, a swetry ze sztucznego tworzywa. A turyści wszystko to kupują!!! W ten sposób psują cały urok Zakopanego!!! I daja możliwości do wciskania sobie przez miejscowych, wszystkiego, na czym mogą zarobić. Najlepiej więc jest oddalić się od szlaków uczęszczanych przez turystów, i poznać Zakopane od innej strony. Proponuję jeden wieczór przeznaczyć na pójście do Teatru im St. I. Witkiewicza. Naprawdę to niesamowite przeżycie. Byłem na kilku sztukach w tym teatrze. Ale "Czarownice z Salem" to jest to. Naprawdę polecam. Jeden dzień proponuję przeznaczyć na wizytę w pobliskim Kościelisku, gdzie jest o wiele spokojniej niż w Zakopanym. Morskie Oko oczywiście obowiązkowo i Kasprowy Wierch tez, tyle, że podczas ładnej pogody, gdy świeci słońce. W innym razie nic nie zobaczycie, zarówno nad Morskim Okiem, jak i na Kasprowym. Szkoda wyprawy i z marnowania dnia, gdy jest pochmurno czy pada deszcz lub śnieg. Przed wycieczką w takie miejsce zawsze proponuję sprawdzić pogodę na www.pkl.pl. Można tam zobaczyć obraz z kamer w najważniejszych miejscach, które trzeba zobaczyć: z Kasprowego Wierchu, Gubałówki czy Morskiego Oka. Do zamieszkania w Zakopanem polecam hotel "Villa Marilor", położony 200 metrów od dworca kolejowego i autobusowego. Wszędzie blisko, a warunki luksusowe za przystępną cenę (300 zł doba za pokój dwuosobowy ze śniadaniem) www.hotelmarilor.com. Hotel posiada własne SPA. W cenę za dobę wliczone jest korzystanie z basenu, sauny suchej i mokrej oraz z groty solnej. Za dodatkową opłatą można korzystać z masaży i innych zabiegów.
Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. W latach 1977–1994 miejscowość była siedzibą gminy Tatrzańskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego.
Według danych z II kwartału 2005 r. 2 miasto miało 27 647 mieszkańców i jest drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.
Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dużym ośrodkiem sportów zimowych, od dawna nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego (od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki). Liczbę turystów odwiedzających całe Tatry ocenia się na około 2-3 mln rocznie.
Zakopane powstało jako osada na miejscu sezonowych osad pasterskich. Pierwszy (zaginiony) przywilej osadniczy wydał podobno Stefan Batory w 1578 roku, który to przywilej został zatwierdzony przez króla Michała Wiśniowieckiego przywilejem osadniczym w 1670 roku (znanym tylko z odpisów – nie zachował się oryginał). W 1676 roku wieś liczyła 43 mieszkańców (wraz z Olczą i Poroninem). Pierwotnie osada należała do króla, później do cesarsko-królewskiego skarbu austriackiego. W 1824 roku Zakopane wraz z częścią Tatr zostało sprzedane rodzinie Homolasców. W XVIII wieku w Kuźnicach zbudowano hutę żelaza (w XIX wieku był to największy zakład metalurgiczny w Galicji). Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. W roku 1876 Towarzystwo Tatrzańskie otworzyło w Zakopanem szkołę snycerską. W 1886 r. zostało uznane za uzdrowisko. W 1889 roku Zakopane liczyło już 3000 mieszkańców. W tymże też roku kupił je na licytacji (wraz z dużą częścią Tatr) hrabia Władysław Zamoyski – "mąż opatrznościowy" Tatr polskich, który stworzył podwaliny obecnego parku narodowego. W 1933 roku Zakopane uzyskało prawa miejskie. W czasie II wojny światowej Zakopane stało się ważnym punktem przerzutowym na Węgry. W podziemiach hotelu "Palace" mieścił się areszt Gestapo
Na początku marca 1940 w wilii "Tadeusz" przy drodze do Białego miała miejsce III Metodyczna Konferencja NKWD i Gestapo, na której omówiono metody pracy operacyjnej przeciwko polskiemu podziemiu i wymieniono się informacjami.
Miasto położone jest u stóp Tatr, w Rowie Podtatrzańskim (Kotlina Zakopiańska), nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka (dopływ Białego Dunajca). Jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m.). Jednak pomijając tereny TPN to miasto leży na wysokości 750-1126 m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki leży na wysokości 838 m n.p.m. Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont.
Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym (lub zamieszkanym) przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: H. Sienkiewicz, W. Orkan, St. Witkiewicz, S. Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz i inni. Stanisław Witkiewicz (ojciec) jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego też od jego nazwiska witkiewiczowskim) w budownictwie. Z pobytem letników a później także osiedlającej się w Zakopanem inteligencji nastąpił rozwój turystyki i taternictwa. W 1873 r. zawiązało się Towarzystwo Tatrzańskie, którego celem było propagowanie wiedzy o Tatrach, badanie ich, ułatwienie turystyki, ochrona przyrody i popieranie miejscowego rozwoju. Wśród inicjatorów powstania Towarzystwa był Tytus Chałubiński, ks. Józef Stolarczyk, Walery Eljasz-Radzikowski i inni. Działalności tego Towarzystwa Zakopane zawdzięcza pierwsze oświetlenie, organizację poczty i telegrafu, budowę Dworca Tatrzańskiego. Rozwój taternictwa i powtarzające się wypadki były powodem powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (1909). Inicjatorem jego powstania był przede wszystkim Mariusz Zaruski. Z pobytem letników związana jest także historia teatru w Zakopanem. Pierwsze przedstawienia wystawiane były przez zespoły amatorskie tworzone przez gości, ale już w 1892 Zakopane odwiedza zespół teatralny złożony z zawodowych aktorów. Powołany w 1900 r. Związek Przyjaciół Zakopanego zainicjował powstanie stałego teatru amatorskiego, a od 1904 sezonowego zespołu zawodowego. W Zakopanem występowała Helena Modrzejewska, Antonina Hoffman, Irena i Ludwik Solski i inni. W latach międzywojennych działał w Zakopanem Teatr Formistyczny.
Z działalnością Związku Przyjaciół Zakopanego związana jest także budowa pomnika Tytusa Chałubińskiego i powstanie pierwszych stowarzyszeń sportowych. Do najsławniejszych zabytków zaliczane są: barokowy drewniany kościółek obok zabytkowego Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; zabytkowa góralska zabudowa drewniana; budowle w stylu zakopiańskim; wille (np. Koliba, Pod Jedlami, Atma i inne).
Zakopane wielokrotnie organizowało ważne imprezy sportowe. Rokrocznie na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich. W mieście tym trzykrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym: w latach 1929, 1939 oraz w 1962 oraz jeden raz mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim w 1939 roku. Miasto kandydowało do organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 (przegrana z Oslo) i Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2013 (przegrana z Val di Fiemme). Miasto starało się też (bezskutecznie) o organizację w 2006 roku Zimowych Igrzysk Olimpijskich (wygrał Turyn).
Liczne sanatoria i domy wypoczynkowe oraz duża baza noclegowa, czynią z Zakopanego miejscowość atrakcyjna dla turystów. Główną atrakcją turystyczną są Tatry. Inne to:
kolej linowo-terenowa na Gubałówkę
kolejka linowa na Kasprowy Wierch
kolej linowo-krzesełkowa na Butorowy Wierch
skocznia narciarska Wielka Krokiew
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
liczne festiwale i imprezy folklorystyczne (Jesień Tatrzańska i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich)

Tekst i foto: Robert Krupiński

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES