Oceń galerię

 
 

Aktualna ocena

 

Liczba głosów: 1143

Birma - kobiety z długimi szyjami

Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 15-10-2011
 
<
Gallery image
>
robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 1
<
robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 1robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 2robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 3robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 4robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 5robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 6robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 7robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 8robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 9robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 10robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 11robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 12robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 13robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 14robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 15robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 16robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 17robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 18robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 19robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 20robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 21robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 22robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 23robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 24robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 25robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 26robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 27robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 28robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 29robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 30robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 31robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 32robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 33robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 34robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 35robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 36robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 37robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 38robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 39robert.krupinski Portret Birma - kobiety z długimi szyjami 40
 
>
 
 
Będąc w Birmie moim największym marzeniem było zobaczyć kobiety z długimi szyjami, które żyją tylko w tym kraju oraz z przymusu w Tajlandii. Jednak Tajlandia to nie jest ich rodzimy kraj. Musiały tam uciec, gdyż w Birmie są prześladowane przez obecny rząd za swą odmienność. Padaung, bo tak nazywa się ich plemię, zamieszkuje północną Birmę i tereny Tajlandii. Zapewne mało kto by się nim interesował, gdyby nie pewna osobliwość żyjących w nim kobiet: mosiężne, ciężkie pierścienie umieszczane na szyjach w celu ich wydłużenia. Pierwszy pierścień (o grubości ok. 1,5 cm i wadze do 1 kg) zakłada się dziewczynce, gdy ta ma około 5 lat. Co roku dokłada się następne. W rezultacie masa ich dochodzi średnio do 10 kg. Nienaturalnie długie szyje kobiety zawdzięczają nie tyle wydłużeniu się kręgów szyjnych, co osunięciu się kości obojczyka i żeber pod ciężarem metalu. Nie wiadomo dokładnie skąd wywodzi się ów zwyczaj. Jedna z hipotez głosi, że pierścienie miały chronić kobiety przed atakami tygrysów, które głównie rzucały się na szyję ofiary. Inna, że miały wspomagać dochowanie wierności mężowi. W przypadku zdrady zdejmowano je, a kobieta umierała w wyniku złamania szyi (nieużywane mięśnie szyi nie były w stanie utrzymać ciężaru głowy), lub żyła leżąc w bezruchu. Świadomość śmierci miała bardziej przywiązać żonę do męża. Czyżby faktycznie kolejny męski pomysł na podporządkowanie sobie kobiety? Zwyczaj ten przyciąga wielu bogatych turystów, i obecnie w Tajlandii staje się coraz bardziej popularny. Dlatego ja nie chciałem zobaczyć tych kobiet w Tajlandii, co jest o wiele łatwiejsze, lecz w ich rodzimym kraju - Birmie. Wielu przewodników w Birmie mówiło mi, że zobaczenie ich jest niemożliwe, ale trafiłem na jednego, który dość niechętnie zgodził się mnie zawieść do wioski, gdzie można je spotkać. Spotkanie z tymi kobietami było dla mnie wielkim przeżyciem. Pierwsze wrażenie jakie na mnie zrobiły to litość, ale nie litość ze względu na to, że noszą metalowe kręgi na szyjach, lecz litość z powodu tego, że nie mogą być szczęśliwe i nie cieszą się życiem tak jak wszyscy. Drugie odczucie - to ogromna sympatia do nich już po kilku minutach. Te kobiety były bardzo przyjazne, bardzo miłe i takie... kochane. Każdą bym natychmiast uściskał i przytulił, co też uczyniłem. One odwzajemniły moje uczucia. To było "to" na czego oczekiwałem w po tej podróży. Dodam tylko, że bardzo chętnie dawały się fotografować i nie oczekiwały za to wynagrodzenia. Były takie kochane!!! Wyjeżdżałem z tego miejsca dosłownie ze łzami w oczach. Moja wizyta w tej wiosce trwała nie dłużej niż 30 minut, bo przewodnik chyba się czegoś obawiał i mnie pospieszał, ale ja chętnie zostałbym tam o wiele dłużej.

Foto i tekst: Robert Krupiński

KOMENTARZE

Niesamowite,pewnie ciężko im spać w takich pierścieniach?Ciężko mi sobie wyobrazić żeby coś takiego nosić na szyji,ale to ich zwyczaj i trzeba to szanować.
 
Anita N. | 16.10.2011 | 22:46

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES