265 lat Villeroy & Boch - wielka historia rodzinnej firmy

<
Gallery image
>
265 lat Villeroy & Boch 1
<
265 lat Villeroy & Boch 1265 lat Villeroy & Boch 2265 lat Villeroy & Boch 3265 lat Villeroy & Boch 4
 
>
 
 

Jej produkty zachwycają jakością i wzornictwem. Historia – zdumiewa i zaciekawia. Oto jedna z niewielu firm o tak długiej tradycji! Villeroy & Boch – od 265 lat na rynku, od 265 lat w rękach tej samej rodziny. Obecny w prywatnych domach, moskiewskim teatrze Bolshoi, luksusowych apartamentach na Palmowej Wyspie w Dubaju, a nawet w Pałacu Papieskim w Watykanie. A wszystko zaczęło się w połowie… XVIII wieku!


Z Audun-le-Tiche do Mettlach

W 1748 r. niewielkie miasteczko Audun-le-Tiche w Lotaryngii obiega zaskakująca wieść. Oto François Boch – szanowany odlewnik, pracujący dla królewskiego dworu – rezygnuje z intratnej posady i zakłada rodzinną fabrykę porcelany. Prowadzony z pasją i zaangażowaniem zakład szybko zyskuje uznanie nie tylko wśród okolicznych mieszkańców. Już niespełna 20 lat później urasta do rangi Królewsko-Cesarskiej Manufaktury, a zachwycona produktami Maria Teresa pozwala na zamieszczanie swego herbu na zastawie stołowej. W 1809 r. jeden z wnuków założyciela – Jean- François Boch – kupuje byłe opactwo benedyktynów w Mettlach nad rzeką Saarą. W pięknym, barokowym budynku do dzisiaj mieści się siedziba firmy.


Prekursorem być

Czy Izabela Łęcka mogłaby kupować porcelanę Villeroy & Boch w sklepie Wokulskiego? Oczywiście! Już w latach 40. XIX w. produkty będące chlubą niemieckiego rękodzieła zdobią warszawskie witryny. Przyciągają spojrzenia dam i gentlemanów również w wielu innych miastach świata: Londynie, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Stambule, Moskwie. Od połowy XIX w. docierają do obu Ameryk, a także na Wystawy Światowe. Villeroy & Boch wchodzi w nowoczesność pewnym krokiem, wyznaczając standardy zarówno w dziedzinie społecznej, jak i technologicznej! System opieki socjalnej, roztaczanej nad pracownikami przedsiębiorstwa oraz ich rodzinami, staje się wzorem dla reform Bismarca. Rozwiązania łazienkowe, które z czasem poszerzają ofertę Villeroy & Boch, przyczyniają się do podniesienia poziomu higieny Europejczyków. Od 1870 r. firma zaopatruje miejskie łaźnie i toalety w łatwe w utrzymaniu czystości płytki. W 1899 r. jako pierwsza rozpoczyna przemysłową produkcję sanitariatów: dzięki zastosowanym metodom – wylewaniu płynnej masy ceramicznej do form oraz wykorzystaniu odpornego na działanie wysokiej temperatury szamotu – niedrogie i dobrej jakości toalety trafiają do szerokiego grona odbiorców.


Łazienkowa rewolucja

W latach 70. XX w. Villeroy & Boch znów zaskakuje! Współpraca ze znanym projektantem przedmiotów użytkowych Luigim Colanim owocuje zupełnie nowym, rewolucyjnym podejściem do łazienki. Odtąd to już nie ukryte przed gośćmi miejsce, służące wyłącznie higienie osobistej. Pomieszczenie zyskuje na znaczeniu: niczym nie różni się od dziennego pokoju – staje się pełnoprawną częścią domu, funkcjonalną i estetyczną jednocześnie. Ergonomiczne kształty ceramiki oraz podział przestrzeni na kąpielową i toaletową mają sprzyjać odpoczynkowi oraz służyć regeneracji sił. Design wkracza do łazienki z Villeroy & Boch i …zostaje tam do teraz!


Jak świat długi i szeroki

Dziś produkty Villeroy & Boch są obecne w ponad 125 krajach świata. Upiększają nie tylko prywatne przestrzenie, lecz również hotele, restauracje i znane instytucje kultury. Terakotowa mozaika zdobi fasadę amsterdamskiego Rijksmuseum, płytki z Mettlach zawitały do moskiewskiego teatru Bolshoi oraz katedry w Kolonii, a nasycone bogactwem Dalekiego Wschodu kolekcje zastawy stołowej – L’Oriental, Etoile du Nord i Côte d’Azur, pokonują wraz z podróżnymi trasę legendarnego Orient-Expressu. Miejscem, gdzie można zapoznać się zarówno z różnorodną ofertą produktową, jak i filozofią firmy, są salony The House of Villeroy & Boch. To ekskluzywne sklepy, w których część przestrzeni została zaaranżowana na wnętrza mieszkalne. Tu każdy poczuje się jak w wymarzonym domu! Nowoczesny salon kąpielowy, funkcjonalna kuchnia, elegancko udekorowane stoły w jadalni – wszystko to może być inspiracją! Villeroy & Boch – od 265 lat w doskonałej formie!Autor: Edyta Pawlak
Data publikacji: 25-08-2013

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES