Odpuść i daj sobie szanse na bycie perfekcyjnie nieperfekcyjnym

<
Gallery image
>
Bycie perfekcyjnie nieperfekcyjnym 1
<
Bycie perfekcyjnie nieperfekcyjnym 1Bycie perfekcyjnie nieperfekcyjnym 2
 
>
 
 

Codzienne stres-napinki od samego rana: budzik, kawa, śniadanie w przelocie między kuchnią a łazienką, perfekcyjny makijaż, wyprasowane ubranie, sprintem dzieci odwiezione do szkoły, a w tornistrze zdrowe przekąski. Czy tak być musi? Faceci też mają swoje napinki: być perfekcyjnym w pracy i zarabiać więcej od kobiet!  Co by się stało gdybyśmy sobie trochę odpuścili? Marka Le Grand Noir ma kilka rad jak być perfekcyjnie... nieperfekcyjnym.


Must be done i nic więcej!

Zacznij od ustalenia priorytetów. Wrzuć na początek listy wszystko to co rzeczywiście jest twoim "must be done". Ale jak zaczną się na niej pojawiać mniej istotne rzeczy – przystopuj! Zastanów się czy nie możesz scedować część takich obowiązków… na innych członków rodziny. A może w ogóle nie musisz tego robić? Albo da się to rozłożyć na raty? Świat się nie zawali, jak po pracy, zamiast stać w kuchni nad obiadowymi daniami na kolejne 3 dni, usiądziesz wygodnie w fotelu i posłuchasz kojącej stres muzyki. I te chwile „tylko dla siebie” warto maksymalnie uprzyjemniać. Na przykład sięgając po lampkę wina Le Grand Noir. Jeśli wybierzemy Merlota - poczujemy na języku lekką nutę morwy z delikatnym posmakiem wiśni i truskawek. Rozleje się ciepłą falą na podniebieniu, mimo chłodnej wiosny!


Pielęgnuj swoje "ja"

W kolejnym kroku, zaglądając sobie w oczy (w lustrze), określ swoje mocne strony. Te prawdziwe, a nie życzeniowe! Skup się na nich i zacznij je systematycznie rozwijać. Tylko sami ze sobą możemy skutecznie wynegocjować słuszne cele: ustalić, co chcemy rzeczywiście robić w życiu, co może dać nam więcej radości i satysfakcji. Pozostałe elementy naszej codziennej układanki już nie muszą być tak idealnie dopracowane.


Książka na codzienne trudy

Wkładasz rano do lunchboxa sałatkę z zieleniny na lunchową przerwę – nie wypada przecież niezdrowo się odżywiać - a w duchu jęczysz i narzekasz. Po co więc traciłeś wieczorny czas na krojenie warzyw? Można przecież zamówić ubereatsa i pospać 15 minut dłużej. Drugą opcją jest jedzenie z profesjonalnego cateringu, które pewnie lepiej by smakowało, dając Ci czas dłuższą lekturą w łóżku lub uciąć wieczorną rozmowę z przyjaciółką lub kilka chwil przed xboxem. Można nawet delektować się przy tym kolejną lampką wina? I wiesz co? Faktycznie można! Bo nie wszystko w swoim życiu musisz robić na 100%. Każde działanie dopinać na ostatni guzik. Wrzuć na luz! Zaakceptuj prosty fakt: każdy potrzebuje czasem się wyspać, zjeść BigMac'a (wiadomo gdzie), czy poczytać wzruszające romansidło, które nic a nic nie poszerzy intelektualnych horyzontów, ale przyniesie całkiem przyzwoitą dawkę wytchnienia.


Jak skutecznie pozbyć się dążenia do perfekcyjności

Jeśli mieszkasz z rodziną, partnerem czy z dzieckiem, które już wyszło z pieluch lub też współlokatorem – pamiętaj, że prowadzenie domu nie musi być tylko na twojej głowie. Z łatwością unikniesz stresowej napinki, jeśli wprowadzisz w życie tych kilka rad, proponowanych przez markę Le Grand Noir.

- Listy obowiązków układać trzeba razem. Czy chodzi o dni, tygodnie czy miesiące - zawsze w zgodzie ustalajcie, kto za co będzie odpowiadać. Ty gotujesz? No to partner zmywa. Zrobiłeś pranie, ale nienawidzisz prasować? Uśmiechnij się do kogoś z współmieszkańców, by cię wyręczył i wziął do ręki żelazko. Podliż się umiejętnie, pochwal za staranność.
- To nie wstyd szukać wsparcia z zewnątrz. Jeśli tylko masz taką możliwość, zatrudnij kogoś, kto choć w części wyręczy cię w prowadzeniu domu. Pani sprzątająca nie musi przychodzić kilka razy w tygodniu. Nawet jak zacznie pojawiać się co 2 tygodnie, byle regularnie, też odczujesz ulgę, a mieszkanie z czasem zacznie lśnić.
- Przemyśl karierę. W tym przypadku musimy podejmować bardzo odpowiedzialne decyzje. Musimy sobie dobrze określić do czego dążymy. Pokieruj swoją przyszłością tak, aby za 5, 10 lat móc z dumą i satysfakcją oceniać swoje dokonania zawodowe.
- Do celu zmierzaj małymi krokami, lecz świadomie. Nie musisz od razu rzucać pracy, by zbudować własną firmę. Życiowe zmiany zaczynaj od małych kroków - step by step.
- Pamiętaj o oszczędzaniu. Wiele nawet poważnych zmian udaje się, jeśli wcześniej zadbamy o poduszkę finansową. Nie musi być specjalnie nabita - byle pozwoliła przetrwać trudne (zwykle) początki. Odłożone pieniądze mogą sprawić, że nawet start w całkiem nowej roli czy     zawodzie okupimy mniejszym stresem.
- Presji powiedz „nie”. Jeśli zaplanujemy coś realnego, bez dążenia do 100% perfekcji i nerwów, zwykle prędzej czy później to osiągniemy. Nie wszystko musi być na wyciągnięcie ręki już jutro!
- Dbaj o zainteresowania. Powszechne jest przekonanie, że wykształcony człowiek powinien w towarzystwie zawsze elokwentnie brylować, i to na każdy temat. Tylko po co? Komu w czasach powszechnego przebodźcowania informacjami to imponuje? Lepiej mieć kilka autentycznych zainteresowań i systematycznie je pogłębiać. Skoncentruj się na tych pasjach, które ekscytują i rozwijają ciebie samą. Rychło przekonasz się, że w twoich ulubionych dziedzinach wielu przyjaciół uzna cię za prawdziwego eksperta.

Podsumowując, pamiętaj - bycie "numero uno" we wszystkim i w każdym momencie to nadmierna ambicja i co gorzej prosta droga do życiowego wypalenia. Nic złego się nie stanie jeśli będziemy w czymś dobrzy na 50 czy 70%. Ważniejsze, by nie zarażać i zrażać innych stanem permanentnego stresu, a swoje codzienne obowiązki spełniać  z przyjemnością, na luzie. Jeśli się z tym poglądem zgadzasz i chcesz należeć do radosnego i przyjaznego grona ludzi wolnych od stresów - wznieś za to toast lampką wina Le Grand Noir!Autor: Redakcja
Data publikacji: 20-04-2022

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES