Październik - złota, polska jesień...

<
Gallery image
>
Październik - złota, polska jesień... 1
<
Październik - złota, polska jesień... 1Październik - złota, polska jesień... 2Październik - złota, polska jesień... 3Październik - złota, polska jesień... 4Październik - złota, polska jesień... 5Październik - złota, polska jesień... 6Październik - złota, polska jesień... 7Październik - złota, polska jesień... 8
 
>
 
 

Październik to dziesiąty miesiąc w roku, według używanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego, ma 31 dni. Jest także najdłuższym miesiącem w roku kalendarzowym, ponieważ wypada wtedy zmiana z czasu letniego na zimowy (jest dłuższy o jedną godzinę od pozostałych 31-dniowych miesięcy). Czy oznacza typową, polską jesień, czy szarugi i słotę. Od kilku lat rozpieszcza nas pogodą. Jaką aurę przyniesie nam październik w tym roku? Zobaczymy!!! Ważne jest, aby spędzić go w doskonałym, jesiennym nastroju.


Nazwa miesiąca (dawniej również paździerzec) pochodzi według Brücknera od słowa paździerze, oznaczającego "odpadki od lnu lub konopi". Obok tego funkcjonowały również nazwy: paździerzec, paździerzeń, pościernik, a także winnik (por. starogermańska nazwa miesiąca Weinmond).

Łacińska nazwa October ("ósmy miesiąc") została zapożyczona przez większość języków europejskich.


To miesiąc, w którym przenosimy się w stan typowej jesieni - jesiennych ubrań, potraw, przyrody i nastrojów. Nastrojów często refleksyjnych, ale jednocześnie pozytywnych. To czas kiedy przygotowujemy się do nadchodzących, tak dla nas ważnych świąt. Pierwsze to Wszystkich Świętych przypadających na 1 listopada, a potem tych najważniejszych dla nas wszystkich świąt Bożego Narodzenia. Tak, tak... w październiku już układamy sobie plany na święta Bożego Narodzenia i nawet na Nowy Rok. Planujemy także gdzie będziemy bawić się w Sylwestra!

Październik to także zmiana w naszych kulinariach... Zaczynamy jeść (i zbierać) grzyby, przygotowujemy potrawy z dyni, czyli najpopularniejszą w tym sezonie zupę-krem, zaczynamy jeść dziczyznę i pić czerwone wino, które latem zamieniliśmy na białe.

Październik zmienia także naszą garderobę... Rezygnujemy t-shirtów i krótkich spodenek na kilka dobrych miesięcy. Odkurzone zostają marynarki, ciepłe swetry, a w domowym zaciszu polary i grubsze dresy. Zaczynamy nosić szaliki, a nawet cienkie rękawiczki. W drugiej połowie miesiąca obowiązują już w naszej codziennej modzie nawet szaliki i wełniane okrycia wierzchnie. Pod koniec miesiąca, zbliżając się do Święta Zamrłych, niektórzy nawet kuszą się na założenie futer, co w naszym klimacie jest jeszcze za wczesnym posunięciem.

Październik, to także miesiąc zmian w naszych domach, ogodach, na tarasach czy blakonach. Pelargonie i lawendy zastępujemy wrzosami. Tarasy i balkony dekorujemy dyniami... W domach, gdy na dworze wcześnie zapada zmierzch, zapalamy świece i rozpalamy kominki. Więcej czytamy książek, prasy i nadrabiamy zaległości w oglądaniu naszych ulubionych pozycji w TV.

Październik, to także miesiąc planów na grudzień. Ci, którzy pozostają w kraju, planują gdzie będą spędzać święta Bożego Narodzenia, i gdzie przetańczą Sylwestrową noc. Zwolennicy wyjazdów w ciepłe klimaty zakątków tego świata ostro szukają ostatnich promocji w biurach podróży lub indywidualnie szukają biletów w internecie.

Październik, to także miesiąc zakupów. Wtedy największą uwagę przywiązujemy do odwiedzania naszych ulubionych sklepów. I zmieniamy przede wszystkim garderobę, ale także akcesoria do domu - meble, dodatki przydatne w jesienne dni. Kupujemy kanapy, świece, obrazy, dywany, poduszki, pościel... Wszystkoto, co kojarzyn się nam z ciepłem i przygotowaniem do zimy.

Podsumowując... Październik to piękny i badzo rodzinny miesiąc, w którym myślimy o naszym domu, nastroju, najbliższych nam osobach i najbliższej przyszłości, w którym cieszymy się pogodą, bądź niepogodą tego miesiąca.Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 01-10-2014

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności