Październik - złota, polska jesień...

<
Gallery image
>
Październik - złota, polska jesień... 1
<
Październik - złota, polska jesień... 1Październik - złota, polska jesień... 2Październik - złota, polska jesień... 3Październik - złota, polska jesień... 4Październik - złota, polska jesień... 5Październik - złota, polska jesień... 6Październik - złota, polska jesień... 7Październik - złota, polska jesień... 8
 
>
 
 

Październik to dziesiąty miesiąc w roku, według używanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego, ma 31 dni. Jest także najdłuższym miesiącem w roku kalendarzowym, ponieważ wypada wtedy zmiana z czasu letniego na zimowy (jest dłuższy o jedną godzinę od pozostałych 31-dniowych miesięcy). Czy oznacza typową, polską jesień, czy szarugi i słotę. Od kilku lat rozpieszcza nas pogodą. Jaką aurę przyniesie nam październik w tym roku? Zobaczymy!!! Ważne jest, aby spędzić go w doskonałym, jesiennym nastroju.


Nazwa miesiąca (dawniej również paździerzec) pochodzi według Brücknera od słowa paździerze, oznaczającego "odpadki od lnu lub konopi". Obok tego funkcjonowały również nazwy: paździerzec, paździerzeń, pościernik, a także winnik (por. starogermańska nazwa miesiąca Weinmond).

Łacińska nazwa October ("ósmy miesiąc") została zapożyczona przez większość języków europejskich.


To miesiąc, w którym przenosimy się w stan typowej jesieni - jesiennych ubrań, potraw, przyrody i nastrojów. Nastrojów często refleksyjnych, ale jednocześnie pozytywnych. To czas kiedy przygotowujemy się do nadchodzących, tak dla nas ważnych świąt. Pierwsze to Wszystkich Świętych przypadających na 1 listopada, a potem tych najważniejszych dla nas wszystkich świąt Bożego Narodzenia. Tak, tak... w październiku już układamy sobie plany na święta Bożego Narodzenia i nawet na Nowy Rok. Planujemy także gdzie będziemy bawić się w Sylwestra!

Październik to także zmiana w naszych kulinariach... Zaczynamy jeść (i zbierać) grzyby, przygotowujemy potrawy z dyni, czyli najpopularniejszą w tym sezonie zupę-krem, zaczynamy jeść dziczyznę i pić czerwone wino, które latem zamieniliśmy na białe.

Październik zmienia także naszą garderobę... Rezygnujemy t-shirtów i krótkich spodenek na kilka dobrych miesięcy. Odkurzone zostają marynarki, ciepłe swetry, a w domowym zaciszu polary i grubsze dresy. Zaczynamy nosić szaliki, a nawet cienkie rękawiczki. W drugiej połowie miesiąca obowiązują już w naszej codziennej modzie nawet szaliki i wełniane okrycia wierzchnie. Pod koniec miesiąca, zbliżając się do Święta Zamrłych, niektórzy nawet kuszą się na założenie futer, co w naszym klimacie jest jeszcze za wczesnym posunięciem.

Październik, to także miesiąc zmian w naszych domach, ogodach, na tarasach czy blakonach. Pelargonie i lawendy zastępujemy wrzosami. Tarasy i balkony dekorujemy dyniami... W domach, gdy na dworze wcześnie zapada zmierzch, zapalamy świece i rozpalamy kominki. Więcej czytamy książek, prasy i nadrabiamy zaległości w oglądaniu naszych ulubionych pozycji w TV.

Październik, to także miesiąc planów na grudzień. Ci, którzy pozostają w kraju, planują gdzie będą spędzać święta Bożego Narodzenia, i gdzie przetańczą Sylwestrową noc. Zwolennicy wyjazdów w ciepłe klimaty zakątków tego świata ostro szukają ostatnich promocji w biurach podróży lub indywidualnie szukają biletów w internecie.

Październik, to także miesiąc zakupów. Wtedy największą uwagę przywiązujemy do odwiedzania naszych ulubionych sklepów. I zmieniamy przede wszystkim garderobę, ale także akcesoria do domu - meble, dodatki przydatne w jesienne dni. Kupujemy kanapy, świece, obrazy, dywany, poduszki, pościel... Wszystkoto, co kojarzyn się nam z ciepłem i przygotowaniem do zimy.

Podsumowując... Październik to piękny i badzo rodzinny miesiąc, w którym myślimy o naszym domu, nastroju, najbliższych nam osobach i najbliższej przyszłości, w którym cieszymy się pogodą, bądź niepogodą tego miesiąca.Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 01-10-2014

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto