Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje

<
Gallery image
>
Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 1
<
Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 1Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 2Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 3Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 4Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 5Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 6Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 7Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 8Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 9Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 10Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 11Redakcja GLOW leci na włoskie wakacje 12
 
>
 
 


Wakacje, wakacje, wakacje... Czas urlopów trwa. Redakcja GLOW także wybiera się na wypoczynek. Tym razem urlop spędzamy w pięknej Italii. Zwiedzimy południowe Włochy, czyli region Apulia. Miasta, które odwiedzimy do m.in.: Bari, Alberobello, Polignano a Mare, Matera czy Lecce. Wracamy do Was z nowymi postami już 30 lipca.


Bari – miasto i gmina w południowych Włoszech, położone nad Adriatykiem. Bari jest stolicą prowincji Bari i regionu Apulia. W styczniu 2009 ludność miasta wynosiła 320,15 tys. mieszkańców, cały zespół miejski Bari liczy ok. 1,5 mln mieszkańców.

Bari jest największym miastem nad Adriatykiem, ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym Włoch południowych. Duży port wojenny, handlowy i pasażerski utrzymuje połączenia promowe z miastami Czarnogóry, Chorwacji i Grecji. Rozwinięty przemysł stoczniowy i spożywczy (m.in. tradycyjne gałęzie – wytwórnie makaronów i win). Wielka rafineria ropy naftowej. Oprócz tego duże zakłady przemysłu maszynowego, samochodowego, cementowego, włókienniczego i stalowego. Port lotniczy Bari-Palese (BRI) utrzymuje stałe połączenia lotnicze lokalne i międzynarodowe. Od 1930 w Bari organizowane są Międzynarodowe Targi Lewantyńskie.


Alberobello – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia nad Morzem Adriatyckim, w prowincji Bari.

Według danych na styczeń 2009 gminę zamieszkiwały 11 002 osoby przy gęstości zaludnienia 273 os./1 km². Alberobello leży w regionie ekstensywnego rolnictwa. Uprawia się tu głównie oliwki[1].

Cały region Alberobello słynie z unikatowych form budownictwa – domów typu trulli, które są okrągłe i mają stożkowate dachy z kamienia. Tego typu domki wznoszono z uwagi na kwestie podatkowe. Swego czasu w Apulii pobierano podatki wyłącznie od solidnych, murowanych domów. Mieszkańcy trulli nie musieli więc uiszczać daniny. Trulli wpisane zostały na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie miasteczko odwiedza około miliona turystów.


Polignano a Mare – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Bari.

Według danych na styczeń 2009 gminę zamieszkiwało 17 718 osób przy gęstości zaludnienia 283,5 os./1 km².


Matera – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Basilicata, w prowincji Matera. Według danych z 31 grudnia 2016 gminę zamieszkiwało 60 351 osób. Historyczna część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa drążone w skale, jedynie z fasadami murowanymi. W 1993 roku Materę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Matera będzie Europejską Stolicą Kultury 2019. W mieście znajduje się ośrodek Włoskiej Agencji Kosmicznej.

Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji Matera-Irsina.


Lecce – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Lecce.

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 83 237 osób, 349,7 os./km². Siedziba uniwersytetu.

Zabytki

Lecce jest znane jako "Florencja południa" ze względu na cenną barokową zabudowę oraz liczne zabytki z okresu z cesarstwa rzymskiego. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch.

Najważniejsze zabytki:
Bazylika Santa Croce (XVII w.)
Katedra (XVII w.)
Kościół San Giovanni Battista (XVII w. - XVIII w.)
Kościół Sant'Irene (XVII w.)
Pałac biskupi (XVII w.)
Pałac Celestynów (XVII w.)
Amfiteatr rzymski


Życzymy Wam przepięknych i cudownych wakacji. Niech pogoda Wam sprzyja bez względu na to gdzie odpoczywacie.

Redakcja Glow.plAutor: Redakcja
Data publikacji: 19-07-2018

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności