Diolaze XL - epilacja laserowa prawdy i mity

<
Gallery image
>
Diolaze XL - epilacja laserowa 1
<
Diolaze XL - epilacja laserowa 1Diolaze XL - epilacja laserowa 2
 
>
 
 

Pierwszy laser do epilacji powstał w 1996 roku. Dziś epilacja jest najczęściej wykonywanym zabiegiem laserowym na świecie. Technologia ta cały czas jest udoskonalana, aby zapewnić pacjentom jak najbardziej komfortowe, szybkie, skuteczne (nawet w przypadku jasnych włosków) i wymagające jak najmniej powtórzeń zabiegi usuwania owłosienia. Oczekiwania te spełnia laser Diolaze XL izraelskiej firmy Inmode, który łączy w jednym urządzeniu zalety dwóch długości fal: 755nm i 810 nm. Laser dostępny już jest w Klinice Strzałkowski w Warszawie.


Jak działa laser diodowy do epilacji?

– Laser do epilacji działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Celem zabiegu są komórki macierzyste odpowiedzialne za wzrost nowego mieszka włosowego i nowego włosa, a nie sama łodyga włosa. Ponieważ jednak nie ma możliwości bezpośredniego oddziaływania na te komórki (nie absorbują one światła), wykorzystujemy melaninę zawartą w łodydze włosa jako czynnik pochłaniający światło lasera i generujący ciepło – wyjaśnia lek. Franciszek Strzałkowski, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Strzałkowski. – Ciepło niszczy włos i mieszek włosowy, nie uszkadzając otaczających tkanek, w tym miejscu więc włos potem nie wyrasta. Epilacji poddają się tylko włosy będące w fazie wzrostu (anagenu), więc przy optymalnych parametrach, w każdym zabiegu, efekt trwałej epilacji osiąga się w 15-30% włosów poddawanych naświetlaniu. Dlatego zabiegi trzeba powtórzyć, gdy kolejne włosy znajdą się w fazie anagenu (statystycznie po 6-8 tygodniach na twarzy i po 8-12 tygodniach na ciele), a więc będą miały wykształcone łodygi z odpowiednią zawartością melaniny.


Diolaze XL – innowacyjne połączenie dwóch laserów w jednym

W epilacji laserowej stosowane są trzy długości fali. Każda z nich dopasowana jest do innego typu włosów i skóry, ale żadna z nich nie jest optymalna do wszystkich typów włosów i skóry:
• 755nm – jasne i ciemne włosy, jasne fototypy (I, II, III);
• 810nm –  kompromis pomiędzy 755 a 1064, lepiej działa na ciemne fototypy (III, IV, V),
ale nie działa na jasne i cienkie włosy;
• 1064nm – ciemne włosy, najlepszy do ciemnych fototypów (IV, V, VI); popularny
w USA, mniej w Europie.


Wszystkie te długości fali wykazują podobną długofalową skuteczność w serii zabiegów na poziomie 65-80%, pod warunkiem że są odpowiednio dobrane do typów włosów i skóry pacjenta.

– W laserze Diolaze XL połączono dwie długości fali: 755nm (50%) i 810 nm (50%), jest to jedyne urządzenie z FDA łączące dwie długości fali w jednym impulsie (technologia Fusion) – wyjaśnia Krzysztof Makarski, inżynier biomedyczny, wiceprezes firmy Shar-pol, która wprowadza do Polski urządzenia firmy Inmode. – Dzięki temu laser jest skuteczny do włosków zarówno jasnych i cienkich, jak i ciemnych i grubych. Jest jednym z najszybszych laserów na rynku, pozwala opracować 6 cm2 skóry na sekundę z zachowaniem skutecznych parametrów. Co ważne, wymaga wykonania mniej zabiegów w porównaniu do klasycznych laserów: 3-5, a nie 6-10, ponieważ dwie długości fali działają na większą ilość włosów w jednym zabiegu. Jego skuteczność została potwierdzona badaniami.


Laser Diolaze XL umożliwia pracę w dwóch trybach:
• Tryb statyczny („stemplowanie”) – jedno naświetlenie jednego obszaru. Energia jednego impulsu podgrzewa mieszek włosowy do temperatury docelowej (ok. 80⁰C). Szybki zabieg, preferowany.
• Tryb dynamiczny („malowanie”) – wielokrotne naświetlanie jednego obszaru. Wielokrotne podawanie małych porcji energii światła stopniowo podgrzewa mieszek włosowy do temperatury docelowej (ok. 60⁰C). Zabieg dłuższy od statycznego, ale lepiej tolerowany przez pacjentów (polecany jako pierwszy zabieg u pacjentów wrażliwych, w okolicy bikini, u mężczyzn z gęstym zarostem).


Prawdy i mity o laserach

Boli czy nie boli?

"No pain, no game!". Celem zabiegu jest podgrzanie mieszka włosowego do temperatury termicznego zniszczenia (powyżej 60⁰C) i jeśli skóra nie jest znieczulona, to nie może nie boleć. Nasilenie bólu zależy od progu bólowego pacjenta, ale zabiegi trwałej epilacji zawszy były i będą bolesne. Aby zmniejszyć doznania bólowe, można: schładzać skórę szafirową stopką aplikatora, użyć zewnętrznej chłodziarki bądź cryo-sprayu. Można też znieczulić skórę miejscowo np. kremem Emla. Laser Diolaze XL jest wyposażony w zintegrowany system chłodzenia, który chłodzi skórę przed epilacją, w trakcie i po jej wykonaniu (3-stopniowe mocne chłodzenie kontaktowe), dzięki czemu zabiegi są bardziej komfortowe dla pacjentów. Dobrym wyjściem u pacjentów wrażliwych jest rozpoczęcie serii zabiegów od trybu dynamicznego, w którym temperatura docelowa jest niższa i osiągana stopniowo. Po 1-2 zabiegach (mniej włosów, włosy rzadsze) wracamy do trybu statycznego.


Czy jeśli zabieg nie boli, to znaczy, że nie działa?

Nie, ból nie jest wyznacznikiem skuteczności zabiegu. Prawidłowe reakcje kliniczne to:
• Obrzęk i rumień okołomieszkowy – najważniejsza reakcja,
• Zapach palonych włosów, widoczne spalone końcówki włosów,
• Zaczerwienie skóry – reakcja obronna skóry.


Czy da się skutecznie usunąć jasne włoski?

Idealny kandydat do epilacji: jasna, nieopalona skóra, ciemne włosy. Aby trwale usunąć owłosienie, trzeba wytworzyć odpowiednio wysoką temperaturę. Ilość wytwarzanego ciepła zależy od ilości melaniny w łodydze włosa i od energii impulsu światła. W przypadku jasnych włosów sytuację można poprawić stosując długość fali, która lepiej absorbuje się w melaninie. Laser 755nm jest skuteczniejszy do jasnych i cienkich niż lasery 810nm i 1064nm. Ponieważ nie potrafimy ocenić, czy dany jasny, cienki włos nadaje się do zabiegu, standardem jest wykonanie serii 3 zabiegów. Jeśli po tych zabiegach obserwujemy objawy trwałej epilacji, serię kontynuujemy aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów, jeśli nie – zabiegi należy przerwać, ponieważ nie da się wykonać go skutecznie.


Czy IPL to laser?

Nie istnieje laser IPL! W przeciwieństwie do laserów, systemy IPL (lampa ksenonowa) nie emitują światła o jednej długości fali, ale zakres długości fali – w epilacji to typowo 695-1200nm. Gęstość energii i rozkład długości fali zmieniają się w trakcie używania, co sprawia, że wyniki są trudno przewidywalne. IPL ma dużą plamkę, ale zazwyczaj małą częstotliwość, więc zabiegi są wolniejsze (dłuższe). Ze względu na to, że połowa energii IPL jest przenoszona przez długości fali w podczerwieni, działanie jest płytsze, mniej selektywne i bardziej bolesne. Epilacja IPL wymaga większej ilości zabiegów.


Czy "woskowanie światłem" (domowe urządzenia do epilacji) są równie skuteczne jak lasery profesjonalne?

Użycie zbyt małych energii (epilatory domowe) prowadzi tylko do zastymulowania przejścia włosów do fazy telogenu. Towarzyszy temu pożądany, czasowy zanik owłosienia, ale włosy nie ulegają trwałemu usunięciu (ilość w danym obszarze nie zmniejsza się). Przy ponownym wzroście na skórze pojawia się więcej włosów, ponieważ więcej przechodzi naraz do fazy anagenu (synchronizacja). Przy serii takich zabiegów obserwujemy wydłużanie się okresu przerwy między pojawianiem się owłosienia na skórze a miniaturyzacją włosów (stają się cieńsze i jaśniejsze).


Czy zabiegi można wykonywać latem, skoro robi się je w gorących krajach?

Tak, zwłaszcza w okolicach zakrywanych przed słońcem, jak bikini czy pachy. Konieczna jest ochrona przed promieniowaniem UV – minimum miesiąc po zabiegu. Skóra do zabiegu też nie może być opalona (trzeba odczekać min. 3 tygodnie).


Czy zabiegi można robić u nastolatek?

Teoretycznie nie ma przeciwwskazań medycznych do robienia zabiegów u nastolatek (po rozpoczęciu miesiączkowania), u osób niepełnoletnich wymagana jest jednak zgoda rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że na skutek zachodzących w tym okresie zmian hormonalnych w sposób nieprzewidziany mogą się zachować włoski w miejscu epilacji, np. szybciej odrosnąć.


Czy trzeba robić zabieg przypominający?

Dla uzyskania optymalnego efektu redukcji owłosienia trzeba zwykle wykonać 3-5 zabiegów, potem należy obserwować miejsca poddane epilacji. Jeśli po paru miesiącach pojawią się włoski, należy wykonać zabieg przypominający.


Jak się przygotować do zabiegu i jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Radzi Katarzyna Lewandowska, kosmetolog z Kliniki Strzałkowski, która specjalizuje się w zabiegach epilacji laserowej.

Miesiąc przed zabiegiem:
• Należy unikać opalania miejsc zabiegowych (skóra nie może być opalana).
• W miejscu zabiegu nie wolno stosować preparatów z pochodną wit. A (retinol).
• Nie wolno zażywać substancji światouczulających min. zioła (dziurawiec).

Przed zabiegiem:
• Obszar zabiegowy należy zgolić dzień przed zabiegiem, aby uniknąć wzmożonego podrażnienia.
• Przed pierwszym zabiegiem należy zostawić mały niezgolony obszar (kwadrat 2x2cm) w celu oceny koloru, grubości oraz zagęszczenia włosów.

W dniu zabiegu:
• W obszarze zabiegowym nie należy stosować kosmetyków (kremów, balsamów dezodorantów).

Po zabiegu:
Może wystąpić podrażnienie natychmiastowe lub opóźnione: miejscowy ból, rumień, obrzęk. Podrażnienie może utrzymywać się do 72 godzin po zabiegu. Przez 7-30 dni może występować wrażenie pojawiania się włosów na skórze. Nie jest to wzrost nowych włosów, lecz wypychanie przez skórę martwych, naświetlonych.

Należy wtedy unikać:
• Drażnienia okolicy zabiegowej.
• Wykonywania peelingów i nakładania preparatów złuszczających w polu zabiegowym.
• Mocnego rozgrzewania i przepocenia miejsc zabiegowych, np. sauna, solarium, gorąca kąpiel, wysiłek fizyczny.
• Kąpieli w basenach chlorowanych.
• W miejscu zabiegowym należy stosować filtr SPF 30/50 (zakaz opalania miejsc zabiegowych przez miesiąc po zabiegu).


Co sądzą pacjentki o epilacji laserowej?

W sondzie przeprowadzonej w dn. 23.01-2.02.2020 na portalu www.WirtualnaKlinika.pl wzięło udział 80 osób, głównie kobiet w wieku 31-40 lat (40%) i 21-30 lat (30%).

55% już robiło zabieg epilacji laserowej, 73% planuje go wykonać (lub powtórzyć) w najbliższym czasie. Najpopularniejsze obszary to: bikini (69%), pachy (60%), całe nogi (54%).


Jaką mają wiedzę na temat epilacji laserowej?

• 54% uważa, że nie ma laserów, które skutecznie usuwają jasne włoski
• 77% – że zabieg nie może być wykonywany na opaloną skórę
• 48% – że zabieg jest bolesny
• 56% – że laser może poparzyć skórę podczas zabiegu
• 37% – że nie można go robić u nastolatek
• 86% – że laser jest szczególnie polecany osobom z tendencją do wrastania włosków
• 54% – że zabieg laserowy można robić tylko jesienią i zimą


Gdzie wykonać zabieg?

Klinika Strzałkowski
Warszawa, ul. Dzielna 21 lok. 16
www.klinikastrzalkowski.pl

Więcej o Diolaze XL: www.shar-pol.plAutor: Redakcja
Data publikacji: 19-03-2020

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES