Zmarł Hubert de Givenchy

10 marca 2018 roku w wieku 91 lat zmarł twórca Maison Givenchy, francuski arystokrata - Hubert de Givenchy. Tragiczną informację przekazał wieloletni partner legendarnego projektanta mody i projektant haute couture Philippe Venet.


Hubert de Givenchy urodził się 20 lutego 1927 roku w Beauvais, w północnej Francji. W wieku 17 lat opuścił miasto rodzinne i przeniósł się do Paryża by studiować modę i krawiectwo w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, francuskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Zanim otworzył własny dom mody, doświadczenie zdobywał u Roberta Pigueta w 1946 roku, Lucien Lelong w 1947 roku, a następnie przeniósł się do Elsy Schiaparelli gdzie szybko został dyrektorem artystycznym butiku Schiaparelli przy Place Vendôme.

W 1952 roku założył dom mody sygnowany własnym nazwiskiem Givenchy przy Rue Alfred de Vigny w Paryżu. Miał zaledwie 25 lat, a mimo to odniósł oszałamiający sukces. Debiutancka kolekcja "Separates" składająca się z eleganckich bluzek i przewiewnych spódnic, które łączyły linie architektoniczne z prostotą materiałów odniosła wielki sukces i  stała się obiektem pożądania licznych wielbicielek mody.

W 1953 roku na planie filmu "Sabrna" w reżyserii Billy’ego Wildera projektant poznał ikonę kina Audrey Hepburn.To był początek długiej współpracy i głębokiej przyjaźni pomiędzy aktorką i projektantem. Givenchy zaprojektował aktorce legendarną  czarną suknię, w której gwiazda zagrała w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego", a on zyskał miano twórcy kultowej "malej czarnej". Był rowniez twórcą kostiumów do filmu "Zabawna buzia", "Jak ukraść milion dolarów", "Miłość po południu", "Szarada" czy "Kiedy Paryż wrze". Podobno aktorka miała w swoim kontrakcie zastrzeżone, że jej udział w filmie wiąże się z zatrudnieniem jako projektanta kostiumów właśnie Huberta.

Audrey była również inspiracją dla pierwszego, stworzonego przez Givenchy zapachu – L’Interdit. Do wiernych klientek Huberta de Givenchy należały również księżna Grace z Monaco, Bunny Mellon, Babe Paley, Gloria Guinness, Jane Fonda, Sao Schlumberger, Deeda Blair oraz pierwsza dama USA – Jacqueline Kennedy Onassis.

W 1969 roku projektant stworzył swoją męską linię "Givenchy Gentleman". Ceniony i renomowany dom mody, którego był wielkim twórcą odsprzedał w 1988 roku koncernowi Louis Vuitton Moët Hennessey.

Esteta i kolekcjoner, Hubert de Givenchy uosabiający klasyczną elegancję z odrobiną dowcipu na czele domu mody Givenchy pozostał do 1995 roku, a stery przekazał godnemu następcy John Galliano. Następnie na czele firmy stanął Aleksander McQueen, Julien MacDonald, Riccardo Tisci, a od 2017 roku Clare Waight Keller.Źródło foto: profil FB Givenchy
www.facebook.com/Givenchy/photos/a.298997616781041.92204.192989290715208/2068456093168509/?type=3&theaterAutor: Edyta Pawlak
Data publikacji: 12-03-2018

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto