Zmarł Hubert de Givenchy

10 marca 2018 roku w wieku 91 lat zmarł twórca Maison Givenchy, francuski arystokrata - Hubert de Givenchy. Tragiczną informację przekazał wieloletni partner legendarnego projektanta mody i projektant haute couture Philippe Venet.


Hubert de Givenchy urodził się 20 lutego 1927 roku w Beauvais, w północnej Francji. W wieku 17 lat opuścił miasto rodzinne i przeniósł się do Paryża by studiować modę i krawiectwo w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, francuskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Zanim otworzył własny dom mody, doświadczenie zdobywał u Roberta Pigueta w 1946 roku, Lucien Lelong w 1947 roku, a następnie przeniósł się do Elsy Schiaparelli gdzie szybko został dyrektorem artystycznym butiku Schiaparelli przy Place Vendôme.

W 1952 roku założył dom mody sygnowany własnym nazwiskiem Givenchy przy Rue Alfred de Vigny w Paryżu. Miał zaledwie 25 lat, a mimo to odniósł oszałamiający sukces. Debiutancka kolekcja "Separates" składająca się z eleganckich bluzek i przewiewnych spódnic, które łączyły linie architektoniczne z prostotą materiałów odniosła wielki sukces i  stała się obiektem pożądania licznych wielbicielek mody.

W 1953 roku na planie filmu "Sabrna" w reżyserii Billy’ego Wildera projektant poznał ikonę kina Audrey Hepburn.To był początek długiej współpracy i głębokiej przyjaźni pomiędzy aktorką i projektantem. Givenchy zaprojektował aktorce legendarną  czarną suknię, w której gwiazda zagrała w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego", a on zyskał miano twórcy kultowej "malej czarnej". Był rowniez twórcą kostiumów do filmu "Zabawna buzia", "Jak ukraść milion dolarów", "Miłość po południu", "Szarada" czy "Kiedy Paryż wrze". Podobno aktorka miała w swoim kontrakcie zastrzeżone, że jej udział w filmie wiąże się z zatrudnieniem jako projektanta kostiumów właśnie Huberta.

Audrey była również inspiracją dla pierwszego, stworzonego przez Givenchy zapachu – L’Interdit. Do wiernych klientek Huberta de Givenchy należały również księżna Grace z Monaco, Bunny Mellon, Babe Paley, Gloria Guinness, Jane Fonda, Sao Schlumberger, Deeda Blair oraz pierwsza dama USA – Jacqueline Kennedy Onassis.

W 1969 roku projektant stworzył swoją męską linię "Givenchy Gentleman". Ceniony i renomowany dom mody, którego był wielkim twórcą odsprzedał w 1988 roku koncernowi Louis Vuitton Moët Hennessey.

Esteta i kolekcjoner, Hubert de Givenchy uosabiający klasyczną elegancję z odrobiną dowcipu na czele domu mody Givenchy pozostał do 1995 roku, a stery przekazał godnemu następcy John Galliano. Następnie na czele firmy stanął Aleksander McQueen, Julien MacDonald, Riccardo Tisci, a od 2017 roku Clare Waight Keller.Źródło foto: profil FB Givenchy
www.facebook.com/Givenchy/photos/a.298997616781041.92204.192989290715208/2068456093168509/?type=3&theaterAutor: Edyta Pawlak
Data publikacji: 12-03-2018

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności